Odpísanie polovice dlhov Grécka nebude stačiť na záchranu

Grécko, kríza
Foto: SITA/AP

ATÉNY 8. januára (WEBNOVINY) – Odpísanie 50 % gréckych dlhov nie je dostatočné na to, aby sa zadlženosť krajiny dostala na udržateľnú úroveň.

Tvrdí to Clemens Fuest, poradca nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho.

Pre nedeľňajšie vydanie gréckeho periodika To Vima Fuest povedal, že odpísanie 50 % dlhov sa spájalo s predstavou, že ho bude sprevádzať dlhodobý program ekonomickej konsolidácie, ktorý do roku 2020 zníži dlh na 120 % hrubého domáceho produktu (HDP).

„Ale takéto zníženie nie je dostatočné. Už na začiatku krízy bol dlh na úrovni 120 % HDP. Takže zníženie musí byť väčšie ako o 50 %,“ konštatoval Fuest. Banky a investičné fondy už niekoľko týždňov rokujú s Aténami o programe výmeny dlhopisov, ktorého cieľom je zníženie zadlženosti krajiny.

Grécko chce, aby investori dobrovoľne súhlasili s tým, že sa odpíše časť dlhov, ale poradca nemeckého ministra financií uviedol, že výmena dlhopisov by mala byť povinná.

Podľa môjho názoru je Grécko už v bankrote,“ povedal. „Domnievam sa, že najlepšou vecou by bolo, ak by sa čestne povedalo, že grécka vláda nemôže splatiť svoje dlhy. Takýmto spôsobom by sa mohla dosiahnuť lepšia dohoda,“ dodal Fuest.

Tri možnosti

Medzinárodný menový fond (MMF) stráca dôveru v schopnosť Grécka dať si do poriadku svoje verejné financie a splatiť obrovské dlhy. Informuje o tom nedeľňajšie vydanie nemeckého týždenníka Der Spiegel.

Časopis s odvolaním sa na internú správu fondu uviedol, že MMF považuje terajší program gréckych reforiem za nedostatočný. Podľa MMF musí krajina prijať nové opatrenia, ak sa chce vyhnúť bankrotu a splniť svoje ciele, na ktorých sa dohodla so zahraničnými veriteľmi.

Der Spiegel uviedol, že MMF predpokladá tri možnosti. Prvou je to, že Atény prijmú ďalšie úsporné opatrenia. Druhou možnosťou je to, že súkromní veritelia výraznejšie odpíšu dlhy Grécka, a treťou je poskytnutie väčšej pomoci Aténam zo strany štátov eurozóny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom