Odrezanie od peňazí štátu by zlikvidovalo malé náboženstvá, Pellegrini prijal zástupcov cirkví

Pellegrini a cirkev
Zľava: Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, predseda vlády SR Peter Pellegrini a sprava: predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, generálny biskup Evanjelickej cirkvy Miloš Klátik, biskup László Fazekas a bratislavský eparcha Gréckokatolíckej cirkvi Peter Rusnák počas prijatia predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností na Slovensku predsedom vlády na Úrade vlády SR. Bratislava, 23. apríl 2018. Foto: Diana Černáková

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini dnes prijal vybraných predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností na Slovensku. Išlo o prvé takéto stretnutie, odkedy je Pellegrini vo funkcii premiéra. Podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského ich premiér poprosil o spoluprácu, spomínal napríklad spoluprácu s rómskou komunitou.

Ministerka kultúry Jana Laššáková (Smer-SD) podľa Zvolenského informovala predstaviteľov cirkví, že prevzala podklady o možnom budúcom zákone o finančnom príspevku pre cirkvi. Zvolenský ale zdôraznil, že momentálne štát neuvažuje nad tým, že by na cirkvi nedával peniaze. Tvrdí, že pre malé náboženstvá by to bolo likvidačné.

To, že by malé cirkvi mohli mať problém, ak by ich štát neplatil, nepriamo potvrdil aj predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel. Pripomenul, že vo všetkých štátoch EÚ funguje určitá miera financovania, nevidí dôvod, prečo by sa Slovensko malo odlišovať.

S Pellegrinim a Laššákovou hovorili aj o platoch duchovných, venovali sa hodnotovým témam, ktoré spájajú všetky cirkvi aj štát. Informoval, že takisto upriamil pozornosť na nárast extrémizmu a antisemitizmu v spoločnosti. O výrokoch expremiéra Roberta Fica na adresu Georgea Sorosa ale nehovorili, potvrdil však, že po týchto výrokoch sa zosilnili antisemitské útoky, hlavne na sociálnych sieťach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana LaššákováPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov Slovenska