Odstavia Rusi Ukrajinu od tranzitu plynu do Európy?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gazprom plyn
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) – Úplné odstavenie Ukrajiny od tranzitu ruského plynu do Európy sa zrejme konať nebude.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Naznačujú to analytici, oslovení agentúrou Reuters, podľa ktorých by totiž takéto riešenie malo pre Rusko príliš vysoké ekonomické náklady. Okrem nákladov na vybudovanie alternatívnych trás by totiž muselo naďalej platiť tranzitné poplatky slovenskému a bulharskému prepravcovi plynu. Podľa analytikov sa dá preto predpokladať, že preprava plynu do Európy cez Ukrajinu bude v nejakých objemoch pokračovať.

Gazprom nevie čo urobiť so slovenským kontraktom

Dôležitým faktorom v celom procese môžu byť pritom práve aj spomínané kontrakty ruského Gazpromu so slovenským a bulharským prepravcom zemného plynu. Podľa údajov agentúry Reuters by totiž odstavenie Ukrajiny od tranzitu plynu po roku 2020 stálo na poplatkoch pre slovenský Eustream a bulharského operátora aj v prípade, že by žiaden ruský plyn neprepravili, zhruba 1 miliardu dolárov. Zmluva s Eustreamom, založená na princípe „dodaj alebo plať“, platí do roku 2028, bulharská dokonca do roku 2030.

Trasa cez Slovensko je pritom v súčasnosti kľúčovou pre niektorých veľkých zákazníkov Gazpromu, ako sú Taliansko či Nemecko. „Toto je najväčší problém – nikto nevie, čo s tým slovenským kontraktom urobiť,“ cituje Reuters zdroj z prostredia Gazpromu.

Podľa prepočtov agentúry pritom väčšina príjmov Eustreamu, ktoré vlani dosiahli 630 miliónov eur, pochádza práve od Gazpromu. Okrem toho ďalších zhruba 90 miliónov eur Gazprom platí bulharskej štátnej prepravnej firme Bulgartransgaz. Spolu tranzitné poplatky cez tieto dve krajiny predstavujú zhruba štvrtinu vlaňajšieho čistého príjmu koncernu Gazprom.

Analytici pochybujú o úplnom obídení Ukrajiny

Niektorí analytici navyše pochybujú, že Gazprom môže úspešne obísť Ukrajinu v dodávkach plynu už od roku 2020. Ešte stále totiž nezačal s prácami na stavbe plynovodu Turkish Stream a taktiež zrušil kontrakt s talianskou spoločnosťou Saipem na vybudovanie prepojenia s Tureckom.

Podľa agentúry Reuters pritom šéf Gazrpomu Alexej Miller minulý mesiac povedal, že spoločnosť je pripravená na rokovania týkajúce sa pokračovania dodávok plynu cez Ukrajinu.

„O úplnom obídení Ukrajiny v stanovených termínoch môžeme pochybovať. Myslíme si, že o 5 až 10 rokov sa vzťahy s Ukrajinou stabilizujú a nejaký tranzit tu zostane,“ dodal analytik Sberbank CIB Valery Nesterov.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Gazprom