Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rekonštrukčné práce na Starom moste pokračujú
Pohľad na Starý most počas rekonštrukčných prác. Bratislava, 23. júl 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
20. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Odstraňovanie pilierov Starého mosta by malo pokračovať

BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Zhotoviteľ rekonštrukcie Starého mosta v Bratislave bude môcť pokračovať v naplánovanom odstraňovaní pilierov mosta. Problém by mu nemali spôsobiť ani podozrivé predmety nájdené v Dunaji, ktoré boli označované za možnú nevybuchnutú muníciu z 2. svetovej vojny.

Hlavné mesto dostalo od ministerstva vnútra usmernenie, ako pokračovať pri odstraňovaní pilierov tri a štyri tak, aby bola v maximálnej možnej miere zaistená bezpečnosť robotníkov i obyvateľov mesta,“ informoval agentúru SITA riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy. Zhotoviteľ však podľa meraní expertov musí dodržať naplánovaný technologický postup a nesmie zmeniť ani naplánované strojové vybavenie.

Obrazom: Rekonštrukčné práce na Starom moste pokračujú

Musia dodržať technický postup

Práce na búraní pilierov Starého mosta zastavili koncom júna pre podozrenie, že v Dunaji sa môžu nachádzať nevybuchnuté bomby ešte z vojny. Do prieskumu rieky sa preto pustili špecialisti na prieskumy v zložitých podmienkach.

V Dunaji našli štyri podozrivé predmety. Jeden z nich je približne 30 metrov od piliera číslo 5 pri petržalskom brehu, ktorý mesto nebude búrať, ale len rekonštruovať. Ďalšie tri predmety našli špecialisti pri pilieroch tri a štyri, objekty sú približne tri metre pod dnom Dunaja. Tretí a štvrtý pilier mosta majú zbúrať a nahradiť ho pilierom označovaným ako 34. V mieste, kde majú nový pilier postaviť, už žiadne podozrivé predmety nenašli. Podľa Andrassyho experti, ktorí sa v posledných týždňoch zaoberali problémom nájdených predmetov usúdili, že je možné začať s búraním pilierov tri a štyri a rekonštrukciou piateho piliera. Dodržať však musia stanovený technický postup i stroje a pri búraní pilierov nesmú zasiahnuť pod dno rieky. Pozor si musia dávať aj na to, aby sa mechanizmy nedostali s nájdenými predmetmi do kontaktu. Rekonštrukcia piateho piliera Starého mosta podľa Andrassyho tiež nie je ohrozená, nájdený podozrivý predmet je totiž od neho dostatočne vzdialený a pri prácach by k stretu s ním nemalo prísť.

Experti hodnotili technologický postup a strojovú techniku, ktorú pri prestavbe zhotoviteľ použije. Ak práce urobí dodávateľ tak, ako navrhol, tak s najväčšou pravdepodobnosťou by sa nemalo nič stať,“ vysvetlil výsledky meraní Andrassy s tým, že experti odporúčajú, aby bol zhotoviteľ pri prácach opatrný a ďalej sledoval priestor, kde sa bude pracovať.

Zdržanie by nemalo ohroziť termín odovzdania

Po takmer dvoch mesiacoch sa tak budú môcť opäť obnoviť práce na Starom moste. „Mesto už pred dvoma týždňami požiadalo dodávateľa, aby začal riešiť čiastočné zastavenie plavby na Dunaji, aby sa mohlo začať s búraním pilierov,“ priblížil Andrassy. Ako dodal, radnica predpokladá, že by práce na odstraňovaní pilierov mosta mohli obnoviť už budúci týždeň. Pre nájdené predmety v Dunaji podľa radnice plánovaný projekt prestavby mosta meniť netreba, dvojmesačné zdržanie by nemalo ohroziť ani termín odovzdania dokončenej stavby. Ukončenie a vyfakturovanie projektu hradeného z eurofondov je stanovené na koniec roka 2015.

Prestavba Starého mosta je spolu s vybudovaním električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu súčasťou prvej etapy budovania Nosného dopravného systému v Bratislave. Starý most rekonštruuje Združenie MHD – Starý most, ktoré mesto vybralo vo verejnom obstarávaní, a je zložené z firiem Eurovia SK, Eurovia CS a SMP CZ. Projekt bude stáť 58,8 milióna eur bez DPH. Na prestavbu Starého mosta mesto získalo nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Na financovaní projektu sa bude z 85 percent podieľať Európska únia, desať percent prispeje štát a päť percent zaplatí mesto. Podmienkou je, že projekt musí byť dokončený a vyfakturovaný do konca roka 2015. Mesto si termín ukončenia stanovilo na koniec augusta 2015, necháva si tak ešte časovú rezervu.

Odporúčané články

Petržalka chce pokutu pre mesto, val zeminy stále nezmizol Možné bomby v Dunaji zdržia práce na Starom moste o týždne

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...