Odstúpil chorvátsky minister zahraničných vecí, pravdepodobne mu prekážajú liberáli

Sergey Lavrov, Davor Ivo Stier
Chorvátsky minister zahraničných vecí Davor Ivo Stier (zľava) s ruským koelgom Sergejom Lavrovom. Foto: archívne, AP Photo/Pavel Golovkin

ZÁHREB 12. júna (WebNoviny.sk) – Z chorvátskej vlády odchádza na vlastnú žiadosť doterajší minister zahraničných vecí Davor Ivo Stier.

Ako v pondelok povedal novinárom, chce sa odteraz viac sústrediť radšej na aktivity v rámci vládnucej Chorvátskej demokratickej únie (HDZ). Miestne médiá však jeho vysvetleniu príliš neveria a podotýkajú, že odstúpenie bude skôr výrazom jeho nesúhlasu s podobou budúcej koalície.

HDZ totiž do vládnej koalície priberá liberálnu Chorvátsku národnú stranu – liberálnych demokratov, čo pre Stiera ako tvrdého konzervatívca, bojovníka proti potratom a právam homosexuálov nie je najväčšia výhra. Naznačil to aj pondelkovým vyhlásením, že prácou v rámci strany bude môcť „oveľa silnejšie prispievať ku kresťansko-demokratickým hodnotám“.

HDZ si začala nového partnera do vlády hľadať po tom, ako z nej premiér Andrej Plenkovič len po polročnom koaličnom spolužití vyhodil stranu Most. Nahnevala ho tým, že nepodporila ministra financií Zdravka Mariča, podozrievaného z konfliktu záujmov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom