Odsúdený podnikateľ žiada Dudu o milosť a vyhráža sa prezradením citlivých informácií o politikoch

Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: archívne, SITA/AP

VARŠAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Poľský podnikateľ Marek Falenta, ktorého odsúdili na dva a pol roka väzenia za tajné nahrávanie politikov v luxusnej varšavskej reštaurácii, požiadal prezidenta krajiny Andrzeja Dudu o udelenie milosti.

Chce prezradiť citlivé informácie

Vyhráža sa, že ak milosť nedostane, prezradí citlivé informácie o politikoch vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Falenta totiž tvrdí, že práve na ich pokyn sa celé tajné nahrávanie uskutočňovalo. To by dávalo zmysel, keďže Falenta a jeho dvaja spolupracovníci nahrávali pred voľbami v roku 2014 politikov vtedy vládnucej Občianskej platformy (PO) a aféra, ktorá vypukla po zverejnení týchto rozhovorov, významnou mierou prispela k prehre PO a víťazstvu PiS vo voľbách.

Duda jeho žiadosť dostal

Falentovi, ktorého odsúdili na dva a polročné väzenie už v roku 2016, sa podarilo utiecť do Španielska, kde ho zatkli až začiatkom apríla tohto roku. Minulý týždeň ho vydali naspäť do Poľska, kde – ak nedostane milosť od prezidenta – si musí odkrútiť pôvodný trest.

Úrad poľského prezidenta už informoval, že Falentovu žiadosť o milosť dostal, odmietol sa však zatiaľ k tejto téme ďalej vyjadrovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom