Odsúdený sýkorovec „Rybička“ vypovedal ako svedok v prípade vraždy členov gangu pápayovcov

Súd, sudca
Foto: ilustračné, Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Na dvadsať rokov odsúdený člen skupiny „sýkorovcov“ Martin Kováč v stredu vypovedal na pojednávaní so zločineckou skupinou zvanou „sátorovci“.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vystupoval ako svedok prokuratúry v prípade vraždy príslušníka gangu pápayovcov Vojtecha Ecsiho a jeho ochrankára Branislava Kotlana. Proces so „sátorovcami“ sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici.

Informácie o útoku mal iba sprostredkovane

Kováč, známy medzi svojimi pod menom „Rybička“, povedal, že z obžalovaných „sátorovcov“ nepozná nikoho. Informácie o útoku na Ecsiho v apríli 2003 mal iba sprostredkovane. Ecsi s Kotlanom sa u neho zastavili večer v deň útoku. Krátko po tom mu volal jeden z bosov „sýkorovcov“ Peter Havasi, že na Ecsiho sa strieľalo. Na miesto streľby blízko Vrakune šiel Havasi aj Kováč, ktorému Kotlan volal tiež a povedal, že leží v tráve.

Našli miesto, kde „sátorovci“ zablokovali vozidlo s Ecsim a nastala prestrelka, pri ktorej smrteľne zranili Kotlana. Boli tam nábojnice a kusy plastov z auta. Kováč privolal záchranku i policajtov. Pár dní na to Havaši Kováčovi oznámil, že Ecsi to má za sebou. Podľa Kováča Ecsi mal stále obavy, že po vražde gangu pápayovcov v roku 1999 v bare Fontána chcú sátorovci dostať aj jeho.

Bývalý policajt popiera vinu

Pojednávanie sa vedie proti ôsmim obžalovaným, z nich dvaja sú na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní v máji sa ku skutkom podľa obžaloby priznali iba 43-ročný Zsolt N., zvaný Čonty a jeho kamarát 46-ročný Juraj B., zvaný Bugi.

Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K., ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Medzi obžalovanými je aj bývalý policajt Boris D. Ten vinu popiera a tvrdí, že „sátorovcov“ poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu. Proces prebieha bez účasti Čontyho, ktorý požiadal, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.

Násilná a ekonomická trestná činnosť

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Sátora zavraždili v decembri 2010 na farme Lehela Horvátha v Čótfe.

Jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána. Strelcov si mal objednať Ľudovít Sátor. Pojednávanie so „sátorovcami“ pokračuje výsluchom ďalších svedkov v januári budúceho roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Havasi
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR