Trnka neprišiel o funkciu prokurátora, odvolacia komisia rozhodla o jeho preradení

Dobroslav Trnka
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 14. mája, 16:26

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka neprišiel o funkciu prokurátora, ale bude preradený na prokuratúru nižšieho stupňa. Odvolacia komisia po piatkovom pojednávaní na Krajskej prokuratúre v Žiline zrušila rozhodnutie disciplinárnej komisie, ktorá mu v októbri minulého roka navrhla 15-percentné zníženie platu na obdobie troch mesiacov.

Bývalý šéf prokuratúry čelil disciplinárnemu konaniu pre výroky týkajúce sa nahrávky so stíhaným Marianom K. a tiež za vyjadrenia k prepusteniu Jozefa Majského z väzby. Výroky odzneli v rozhovore pre televíziu Markíza na jeseň 2019.

Komisia rozhodla o dvoch odvolaniach

Päťčlenná odvolacia komisia rozhodovala o dvoch odvolaniach, hneď po vynesení rozhodnutia prvostupňovej disciplinárnej komisie sa voči nemu z pozície navrhovateľa odvolal vtedajší námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó, o šesť týždňov podal odvolanie aj samotný Dobroslav Trnka.

Ten sa piatkového ústneho pojednávania zúčastnil osobne, generálnu prokuratúru zastupoval súčasný prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Závažný disciplinárny prehrešok

Kým odvolanie bývalého generálneho prokurátora odvolacia komisia zamietla, odvolaniu navrhovateľa sčasti vyhovela. Na rozdiel od prvostupňovej komisie vyhodnotila disciplinárny prehrešok ako závažný.

„Je to osoba, ktorá zastávala funkciu generálneho prokurátora a s ktorou verejnosť spája celú prokuratúru. Myslíme si, že podanie nepravdivých informácií takouto osobou pre celoštátne médium zvyšuje závažnosť takéhoto konania. Navyše sa informácie týkali kauzy nebankových subjektov, ktorá bola zvlášť citlivá,“ uviedol pri zdôvodňovaní rozhodnutia predseda komisie Jozef Kováčik.

Druhý najprísnejší trest

Preradenie na nižší stupeň prokuratúry je druhým najprísnejším trestom, Kandera však z pozície navrhovateľa odporúčal odvolacej komisii zbaviť Dobroslava Trnku funkcie prokurátora.

„Disciplinárna komisia veľmi zodpovedne celú vec posúdila, prebrala celé dokazovanie, ktoré prebehlo na prvom stupni disciplinárneho konania a jej rozhodnutie je nevyhnutné rešpektovať,“ vyhlásil po vynesení rozhodnutia Kandera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dobroslav TrnkaJozef Majský