Odvolanie členov rozhlasovej rady je právne sporné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jarjabek
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Odvolávanie trojice členov rozhlasovej rady je právne sporné, pre agentúru SITA to povedal predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD). Mediálny výbor parlamentu totiž dnes prijal pomerom hlasom sedem ku piatim uznesenie, ktoré odporúča pre poslanecké plénum odvolanie troch členov Rozhlasovej rady – Alexandra Koreňa, Stanislava Hábera a Evy Jaššovej z rady. Dôvodom má byť ich kandidatúra v júnových parlamentných voľbách. Stanislav Háber a Alexander Koreň kandidovali vo voľbách do Národnej rady SR za ĽS-HZDS, ktorá sa do parlamentu nedostala, Eva Jaššová sa neúspešne snažila presadiť na kandidátke SNS. Poslanci za SaS vypracovali návrh na odvolanie členov na podnet Aliancie Fair-play.

Podľa Jarjabka celý návrh má minimálne dva problémy. Právnym je otázka, či možno členov rady Slovenského rozhlasu alebo aj STV odvolať na základe porušenia zákonov o STV a SRo alebo či na základe zákona o konflikte záujmov. Podľa Jarjabka možno radných verejnoprávnych médií odvolať v tomto prípade iba na základe zákona o konflikte záujmov, na čo však treba ústavnú väčšinu, teda tri pätiny hlasov všetkých poslancov. Zároveň mu nie je jasné, či spomínané tri pätiny nie sú potrebné na prijatie odporúčacieho uznesenia už v mediálnom výbore. Druhým problémom, ako upozornil šéf mediálneho výboru Jarjabek, je, že vo výbore neprešiel jeho návrh na odvolanie ďalšieho člena Rozhlasovej rady Františka Baluna. Balun kandidoval v parlamentných voľbách v roku 2006 na kandidačnej listine KDH na 116. mieste a kandidoval aj v komunálnych voľbách, povedal pre SITA Jarjabek. Napriek tomu dnes výbor jeho návrh na odporúčanie odvolania Baluna neodhlasoval.

Iný názor ako predseda mediálneho výboru má člen výboru Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS). Tvrdí, že na odvolanie členov rady stačí jednoduchá, nadpolovičná väčšina, teda minimálne 76 poslancov NR SR. Podľa Galbavého totiž nejde o porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (zákon o konflikte záujmov), ale členovia Rozhlasovej rady porušili kandidatúrou zákon o Slovenskom rozhlase. Ak by išlo o porušenie tohto zákona, tak stačí nadpolovičná väčšina.

Podľa zákona o konflikte záujmov „sú členovia Rady Slovenského rozhlasu v pôsobnosti tohto zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. To znamená, že ak výbor Národnej rady Slovenskej republiky si myslí, že sme v konflikte záujmov, musel postupovať pri našom odvolaní v súlade s týmto zákonom. A v ňom v článku 9 sa píše, že výbor o tom rozhodne až vtedy, ak za odvolanie z členov Rady Slovenského rozhlasu bude hlasovať trojpätinová väčšina prítomných poslancov na výbore. Ak sa nenájdu tri pätiny poslancov, potom sa konanie zastavuje. Dnes na výbore pre kultúru a média NR SR za odvolanie Evy Jaššovej, Alexandra Koreňa a Stanislava Hábera hlasovalo sedem poslancov a päť bolo proti z dvanástich prítomných. Trojpätinová väčšina je teda osem poslancov. Preto sa konanie vo veci návrhu poslancov Jany Kiššovej (SaS) a Jozefa Viskupiča (SaS) na odvolanie menovaných troch členov Rady Slovenského rozhlasu dnes definitívne zastavilo,“ uviedol pre SITA v reakcii na dnešné hlasovanie výboru Stanislav Háber. Stanovisko Hábera zároveň podľa jeho slov reprezentuje aj názory zvyšných dvoch členov rady Evy Jaššovej a Alexandra Koreňa. Ako dodal Háber, ak by ho parlament odvolal, obráti sa na Ústavný súd SR. Rovnako by postupovali aj Jaššová a Koreň.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan JarjabekTomáš Galbavý