Odvolanie zabralo, Anjel smrti sa vracia na okresný súd

Lieky
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Prípad zdravotníka Jaroslava D., ktorý dostal od médií prezývku Anjel smrti a ktorého v máji odsúdili na dvadsať rokov, sa vracia na nižší súd.

„Krajský súd v Bratislave 14. augusta na neverejnom zasadnutí zrušil rozsudok Okresného súdu Bratislava I z 22. mája a vec vrátil okresnému súdu, aby ju v potrebnom rozsahu znova prerokoval a rozhodol,“ uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Ako dodal, odvolací súd zistil pochybenia hmotno-právneho, ako aj procesného charakteru, ktoré sú neodstrániteľné v odvolacom konaní, preto ich prikázal súdu prvého stupňa odstrániť a zároveň doplniť dokazovanie.

Súd rozhodne, či to bol úmysel

„Po vrátení veci a celého spisového materiálu Okresný súd Bratislava I koná v zmysle pokynov v uznesení odvolacieho súdu, v tomto čase vyžiadaním si ďalších listinných dôkazov od príslušných inštitúcií a orgánov,“ dodal Adamčiak s tým, že až následne súd vytýči termín hlavného pojednávania.

Okresný súd Bratislava I uznal Jaroslava D. vinným z toho, že úmyselne podal pacientke na zmiernenie bolesti dávku lieku, ktorá ju usmrtila. Podľa súdu mu dokázali aj nezákonné držanie psychotropných látok. Podľa súdu sa k skutku priznal ešte v prípravnom konaní.

„Potom došlo k zmene obhajcu a následne aj k totálnej zmene výpovede obžalovaného. Bola to účelová zmena v snahe zbaviť sa zodpovednosti za úmyselný trestný čin,“ vyhlásil v máji predseda senátu. Jaroslav D. totiž najprv priznal, že chcel pacientke stlmiť bolesť, neskôr hovoril o omyle pri ampulkách.

Zmena výpovedí

„Je mi to ľúto, pomýlil som sa,“ povedal na záver Jaroslav D. Jeho obhajca žiadal súd, aby ho oslobodil, keďže sa podľa neho vina nedokázala. „Môj klient sa chcel len zdôveriť zo svojho omylu a ospravedlnil to eutanáziou, aby pred ňou (kolegyňou, pozn. SITA) nevyzeral ako babrák,“ vyhlásil obhajca.

Jaroslav D. podľa obžaloby v júni 2011 na bratislavských Kramároch podal smrteľnú dávku lieku na tlak 63-ročnej pacientke. Preverovali sa aj ďalšie prípady úmrtí pacientov v trenčianskej nemocnici, kde obžalovaný pracoval v minulosti. Podozrenia sa nepotvrdili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom