Odvolaním Dušana Kováčika sa bude Najvyšší súd zaoberať v máji, presné termíny sú už známe

Dušan Kováčik
Bývalý šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

Odvolaním bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika voči neprávoplatnému odsúdeniu sa Najvyšší súd SR bude zaoberať na verejných zasadnutiach 19. a 20. mája. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Podpora skupiny takáčovcov

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je podľa rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra 2021 vinný z podpory zločineckej skupiny takáčovcov a z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Obvinení je aj pre ďalšie skutky

Dušana Kováčika súd uznal za vinného aj pre skutky, v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020 odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Tým podľa sudkyne Pamely Záleskej spáchal trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti. Za to mu uložila trest 14 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Proti verdiktu podal obžalovaný odvolanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikJán ČurillaĽubomír KudličkaĽudovít MakóPamela Záleská
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry