Odvolaný arcibiskup Bezák môže skončiť aj na úrade práce

Modlitby za Róberta Bezáka
Modlitby účastníkov zhromaždenia pri príležitosti 1. výročia odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka. Bratislava, 2. júl 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

NITRA 4. júla (WEBNOVINY) – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) bude v spolupráci s Trnavskou arcidiecézou v najbližších dňoch riešiť materiálne zabezpečenie odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka.

Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii po skončení plenárneho zasadnutia KBS jej predseda arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Bezák príde k 1. augustu o miesto výpomocného duchovného v Radvani a teoreticky by mohol skončiť aj na úrade práce.

„KBS rozhodla, že materiálne zabezpečenie emeritného trnavského arcibiskupa Mons. Bezáka je dôležitou úlohou pre KBS v spolupráci s Trnavskou arcidiecézou. Je rozhodnuté, že toto materiálne zabezpečenie bude uskutočnené,“ povedal Zvolenský a dodal, že jeho konkrétna podoba sa bude riešiť s Bezákom v nasledujúcich dňoch.

Na novinársku otázku, či mu nie je osobne ľúto, že niektorí vysoko postavení cirkevní hodnostári z Čiech sa verejne zastali Bezáka, zatiaľ čo KBS nie, Zvolenský povedal, že nepokladá za primerané, aby komentoval stanoviská vysokých predstaviteľov iných diecéz. „O to viac, keď sú mimo územia Slovenska, v akejkoľvek otázke,“ dodal.

Obrazom: Za odvolaného arcibiskupa Bezáka sa prišlo pred nunciatúru pomodliť 600 ľudí

Podľa svojich slov sa vôbec neobáva scenára, že sa prípadom Bezáka začne zaoberať pápež František. „Rešpektoval som rozhodnutie Benedikta VI., budem rešpektovať rozhodnutie pápeža Františka,“ skonštatoval. K otázke možného odchodu Bezáka do zahraničia Zvolenský povedal, že „o týchto skutočnostiach ja osobne nie som informovaný. O tak citlivej záležitosti, ktorá sa dotýka Mons. Róberta Bezáka, by som z úcty k nemu nevydával žiadne vyhlásenia pre médiá.“

V utorok 2. júla uplynul rok odvtedy, čo Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. Bezáka vysvätili za biskupa 6. júna 2009. Od augusta minulého roka má Bezák pôsobiť ako výpomocný duchovný v banskobystrickej Radvani, kde je jeho rehoľa redemptoristov. V Radvani sa však nezdržiava. O miesto výpomocného duchovného v Radvani príde k 1. augustu. O jeho umiestnení by mala rozhodnúť rehoľa redemptoristov, ktorej je členom, a po odvolaní z postu trnavského arcibiskupa patrí opäť pod jurisdikciu predstavených v tejto reholi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež FrantišekRóbert BezákStanislav Zvolenský
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov Slovenska