Minister vnútra Mikulec ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 50 poslancov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 40. schôdze
Minister vnútra Roman Mikulec. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 23. februára 18:48

Minister vnútra Roman Mikuler (OĽaNO) ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie v stredu v parlamente hlasovalo 50 zo 126 prítomných poslancov, proti ich bolo 62, zdržalo sa 13 a nehlasoval jeden.

Spolu s opozíciou hlasovali za odvolanie aj poslanci Sme rodina Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská. Ide o brata a manželku niekdajšieho riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.

Naživo: Rokovanie parlamentu

O Mikulcovi sa začalo rokovať v piatok, pokračovalo sa aj v utorok a stredu. V rozprave vystúpilo 24 poslancov, najmä opozičných a okrem samotného ministra vnútra aj minister financií Igor Matovič (OĽaNO), šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS).

Návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca podpísali poslanci strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), nezaradení poslanci z Hlasu-sociálnej demokracie (Hlas-SD) a skupina poslancov okolo Tomáša Tarabu. Opozícia nemá potrebných 76 hlasov poslancov, aby Mikulec ako minister skončil.

Smer-SD medzi dôvody na odvolanie ministra zaradil podozrenie z korupcie, zneužívanie právomoci verejného činiteľa a nezvládnutie riadenia rezortu so závažnými dôsledkami na základné práva a slobody fyzických osôb a ohrozenie pilierov právneho štátu.

Poslanci Smeru-SD počas rozpravy čítali prepisy legálnych nahrávok skupiny elitných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Nahrávky majú podľa opozície svedčiť o manipulácii vyšetrovaní. Smer-SD sa opieral o uznesenie Generálnej prokuratúry SR zo 4. februára tohto roka, ktorým boli skupine vyšetrovateľov NAKA zamietnuté ich sťažnosti proti obvineniu, ktoré voči nim vzniesol Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) rezortu vnútra.

Na zosadenie ministra bolo potrebných aspoň 76 hlasov poslancov zo 150-členného parlamentu.

Garancia zneužívania a manipulácie

Nezaradený poslanec a predseda Hlasu-sociálnej demokracie (Hlas-SD) Peter Pellegrini počas rozpravy vyhlásil, že minister Mikulec a líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič sú garanciou zneužívania orgánov činných v trestnom konaní, manipulácie vyšetrovaní a spolitizovania časti Policajného zboru.

Podľa Pellegriniho sa „predvolebné výkriky“ Igora Matoviča o zatváraní politických oponentov pretavili do krokov polície a prokuratúry s cieľom dostať opozíciu za mreže. Pellegrini povedal, že Matovič s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) vedia, že sľubovaný boj proti korupcii a očista je nad ich mentálne schopnosti.

Šéf Hlasu-SD v súvislosti s pandémiou hovoril, že na Slovensku nastalo totálne rozdelenie spoločnosti, aké v štáte nebolo od čias Vladimíra Mečiara.

Parlamentný folklór opozície

Mikulec počas mimoriadnej schôdze parlamentu uviedol, že si už na pokusy opozície vysloviť mu v Národnej rade SR nedôveru zvykol. Vníma to ako „parlamentný folklór“. Cieľom opozičného úsilia je podľa neho zvrátiť snahy súčasnej vládnej koalície očistiť spoločnosť od korupcie a kriminálnych sietí.

„Spoločným menovateľom systému, ktorý tu roky fungoval, systému našich ľudí nebol nikto iný ako „šéf“,“ povedal Mikulec s tým, že šéfom nebol nikto iný ako expremiér a šéf strany Smer-SD.

Obdobie vlády Smeru je podľa ministra charakterizované rozkrádaním, manipulovaním stíhaní a plnením iných zadaní podľa priania „šéfa“.

Manipulácia vyšetrovaní

Zároveň Mikulec poprel tvrdenia opozície, že za manipulovaním vyšetrovaní stojí práve on. Takisto sa zastal stíhaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ktorí podľa neho prispeli k rozloženiu viacerých zločineckých skupín.

„Tí istí vyšetrovatelia pôsobili aj za predchádzajúcich vlád,“ skonštatoval Mikulec s tým, že keď boli úspešní, bývalá vláda ich ospevovala. Keď však narazili na trestnú činnosť nominantov bývalej vládnej garnitúry, stali sa z nich podľa ministra zločinci.

Opozícia sa usilovala o zosadenie Mikulca z funkcie aj minulý rok. O vyslovení nedôvery ministrovi vnútra hlasoval parlament v júni a potom v septembri 2021. Hlasovania politicky prežil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerIgor MatovičPeter PčolinskýPeter PellegriniRobert FicoRoman MikulecVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNAKA Národná kriminálna agentúraNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPolicajný zbor SRSIS Slovenská informačná službaSMER-SDÚrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR