Sudca Miroslav Radačovský sa vzdal funkcie, svoj výrok na adresu Kisku zopakoval iným spôsobom

Andrej Kiska
Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Sudca okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský, ktorý rozhodoval v kauze prezidenta Andreja Kisku o pozemkoch vo Veľkom Slavkove, sa podľa portálu pravda.sk písomne vzdal funkcie a svoje rozhodnutie odovzdal priamo v prezidentskej kancelárii.

Radačovský povedal, že odišiel pre mediálny tlak a vyjadril sa aj k odvolávaniu sudcov. Navrhoval, aby záverečný akt bol slávnostnejší. „Spôsob konečného aktu odvolávania je dnes asi taký, že vypadni. Chýba mi aspoň slovíčko ďakujem,“ uviedol.

Kiska označil sudcu za zaujatého

Radačovský sa po súde o pozemky vo Veľkom Slavkove zviditeľnil vyjadrením, čo by robil, ak by bol na mieste prezidenta.

„Odišiel by som do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“ uviedol na adresu Kisku.

Prezident ho následne označil za zaujatého a Radačovský neskôr informoval o svojom rozhodnutí vzdať sa výkonu funkcie sudcu.

„Ak sudca oznámi prezidentovi SR v priebehu decembra 2018, že sa vzdáva funkcie sudcu, funkcia mu podľa zo zákona zaniká uplynutím mesiaca, v ktorom oznámil vzdanie sa funkcie,“ uviedla v novembrovom stanovisku hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.

Radačovský svoj výrok na Kisku povedal inak

Radačovský v podateľni Kancelárie prezidenta SR vyhlásil, že svoj výrok na adresu prezidenta môže zopakovať aj iným spôsobom.

„Keby som bol prezidentom Ruskej federácie a zistil by som, že palestínske a židovské deti sú zabíjané kalašnikovom vyrobeným v Rusku, tak ako ruský prezident, by som sa vzdal funkcie a odišiel by som tam, kde sa mi páči, napríklad na Krym a tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim ruský národ žijúci na Veľkej Rusi vrátane Krymu,“ povedal.

Sudca zdôrazňuje, že pojednávanie v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove sa viedlo v civilnej rovine a tú trestnoprávnu rieši Národný kriminálny úrad (NAKA). Obhajoba prezidenta síce bola o tom, že konal v dobrej viere, avšak ukázalo sa, že sa pozná so všetkými aktérmi prípadu.

Podľa Radačovského sprostredkovateľ obchodu oslovoval Kisku ako „Andrej“. Hlava štátu mala styky aj s údajným bielym koňom kauzy a aj s ľuďmi, ktorý daný pozemok pred predajom vydržiavali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMiroslav Radačovský