Odvrátiť katastrofu môže iba Nemecko, tvrdí poľský minister

Radoslaw Sikorski
Radoslaw Sikorski Foto: SITA/AP

VARŠAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Európa stojí na pokraji katastrofy a iba Nemecko môže odvrátiť „apokalyptický“ rozpad eurozóny a jednotného trhu EÚ. Vyhlásil to poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

„Na úpadku Európy nie je nič neodvrátiteľné. Stojíme však na pokraji priepasti. Toto je najhorší moment môjho ministerského života,“ povedal Sikorski pri prejave v Berlíne. „Požadujem od Nemecka, aby vo vlastnom záujme aj v záujme nás, pomohlo eurozóne prežiť a prosperovať. Dobre viete, že nikto iný to urobiť nemôže,“ dodal.

„Obávam sa nemeckej sily menej, než sa začínam báť nemeckej nečinnosti,“ povedal a zároveň dodal, že takéto vyhlásenie robí asi ako prvý poľský minister zahraničných vecí v histórii.

Podľa neho vládna dlhová kríza v eurozóne predstavuje najväčšiu hrozbu pre prosperitu a stabilitu Poľska. V článku pre denník Financial Times zopakoval niektoré body svojho berlínskeho prejavu a napísal: „Rozpad eurozóny by spôsobil krízu apokalyptických rozmerov, ktorá by prekročila naše finančné systémy.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslaw Sikorski