Ohňostroj na Silvestra sa môže skončiť aj tragicky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pyrotechnika
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – S pyrotechnikou treba narábať opatrne, obzvlášť nebezpečná môže byť jej výroba v domácich podmienkach. Výrobcov totiž neraz prekvapí nežiaduca reakcia.

Aby sa zábava nezmenila na tragédiu, prednosť by mala dostať kúpená pyrotechnika u certifikovaných predajcov aj s návodom na jej použitie. Aj tu však treba dodržiavať viacero zásad.

Nebezpečná môže byť pyrotechnika, ktorá má poškodený, navlhnutý alebo dokonca roztrhnutý a znovu zalepený obal, ten totiž nechráni obsah.

Pyrotechniku treba skladovať v pôvodných obaloch výrobcu, v suchu a oddelene od horľavých a ľahko zápalných látok. Predavač musí vedieť čo predáva, vysvetliť, ako sa zábavná pyrotechnika používa a komu ju vlastne môže predať.

Pyrotechnika
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Zakázané je používať pyrotechnické výrobky v uzavretých miestnostiach, v blízkosti ľahko zápalných látok či v priestoroch, kde je zakázané používanie otvoreného ohňa.

V žiadnom prípade nie je vhodné nosiť pyrotechniku vo vreckách šiat. Rakety je dobré pred odpálením vložiť do fľaše naplnenej pieskom, nie iba zapichnúť do zeme či snehu.

Nebezpečné je manipulovať s nevybuchnutou pyrotechnikou. Zábavná pyrotechnika neraz končí aj na balkónoch v husto obývaných sídliskách, dôležité je preto z týchto miest odstrániť všetky horľavé materiály ako sú papierové a umelohmotné škatule, papier či suché drevo.

Deti a mládež do 18 rokov môžu používať len pyrotechniku I. triedy – prskavky, pištoľové kapsle, malé tyčinky s farebnými plameňmi, ohňopády a blikavky, búchacie guľôčky, vystreľovacie konfety. Najrozšírenejší druh – Pirát patrí už do II. triedy.

K nemu patria aj minivýbušky, aj rímske sviece, fontány, gejzíry či rakety s náplňou farebných svetlíc a iné. Používať by ich mali len osoby staršie ako 18 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať