Ohraničovanie dôchodkového veku je podľa Sulíka v rozpore s verejným záujmom i zdravým rozumom

Richard Sulík
Predseda strany SaS Richard Sulík . Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje ústavné ohraničovanie veku odchodu do dôchodku za čistý populizmus.

„V ústave nemajú byť zakonzervované oblasti, na ktoré musí hospodárska politika vlády reagovať podľa meniacich sa okolností. Takou oblasťou je aj ohraničenie dôchodkového veku, na ktorý majú zásadný vplyv ekonomické a demografické faktory. Tie, ako vieme, sa menia v čase,“ tvrdia v tlačovej správe predseda strany Richard Sulík a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová.

Podľa SaS je v rozpore s verejným záujmom i zdravým rozumom, aby sa pre hospodársku politiku ktorejkoľvek budúcej vlády dôchodkový vek stal nedotknuteľný. A to preto, lebo ho kedysi v minulosti zakonzervovali v ústave politické strany, ktoré dali prednosť populizmu miesto zodpovednosti k štátu a jeho občanom.

Strana je nemilo prekvapená

„Sme nemilo prekvapení, že opozičné strany OĽaNO a Sme rodina sa v tejto otázke spojili so Smerom-SD, ktorý túto tému vytiahol, aby vyvolal na politickej scéne konflikt, nalákal občanov na neexistujúce sociálne istoty a prekryl tým svoje kriminálne kauzy. Privítali by sme, keby OĽaNO a Sme rodina zišli včas z nesprávnej cesty,“ uviedli liberáli.

Poslanci NR SR za hnutie Sme rodina podporia návrh ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku. Po rokovaní s ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom to na utorňajšej tlačovej besede uviedol predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Hnutie Sme rodina však podľa neho presadzuje, aby muži a bezdetné ženy odchádzali do dôchodku najneskôr v 64 rokoch, ženy s jedným dieťaťom v 63,5 roku, ženy s dvomi deťmi v 63 rokoch a ženy s tromi a viac deťmi v 62,5 roku. „Aby to nemalo fatálne dôsledky pre verejné financie, nemôžeme ísť pod 62 rokov,“ povedal Kollár.

Richter akceptoval podmienku OĽaNO

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter predbežne akceptoval podmienku hnutia OĽaNO, aby ženy odchádzali do dôchodku o jeden rok skôr za každé dieťa, ktoré skončí aspoň strednú školu. Na utorkovom brífingu po rokovaní s ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom to uviedol líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.

„Dohodli sme sa, že sa budeme musieť ešte podrobnejšie na túto tému rozprávať, máme na to celé leto,“ povedal Matovič. Líder hnutia OĽaNO zároveň požaduje, aby sa ženám roky, o ktoré by išli do dôchodku skôr, považovali za odpracované, čím by sa im dôchodok pre skorší odchod do penzie neznižoval. Na matky, ktoré vychovávajú zdravotne postihnuté deti, by sa podľa Matoviča podmienka ukončenia aspoň strednej školy nevzťahovala. „Pevne verím, že na konci z toho bude dobrý produkt,“ dodal Matovič.

Strana Smer-SD navrhuje zaviesť strop na vek odchodu do dôchodku pre mužov a bezdetné ženy na 65 rokov, pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, na 64 rokov a pre ženy, ktoré vychovali dve a viac detí, na 63 rokov.

Návrh ústavného zákona o stanovení stropu na vek odchodu do dôchodku majú poslanci NR SR za Smer-SD predložiť na júnovú schôdzu parlamentu. Keďže pôjde o návrh ústavného zákona, na jeho schválenie bude potrebné hľadať kompromis aj s opozičnými stranami.

Zakotvenie dôchodkových pilierov

Súčasťou legislatívneho návrhu má byť aj zakotvenie existencie prvého, druhého a tretieho dôchodkového piliera. Tieto ustanovenia predseda Smer-SD Robert Fico minulý týždeň nazval „ponukou pre opozíciu“.

„Podľa mňa je to silná záruka, ak sa objaví v Ústave Slovenskej republiky zmienka, že máme v podstate tri piliere dôchodkového zabezpečenia,“ povedal. Podľa Fica by to znamenalo, že ak by mal niekto v budúcnosti ambíciu dotknúť sa existencie druhého a tretieho piliera, narazí na Ústavu SR.

Slovenská národná strana (SNS) presadzuje, aby strop na odchod do dôchodku u mužov bol 64 rokov a u žien 63 rokov. Nemôže preto podporiť zmenu ústavného zákona, ktorú predložila strana Smer-SD spočívajúcu v zastropovaní veku odchodu do dôchodku pre mužov na 65 rokov.

Návrh Smeru-SD považujú národniari za málo ambiciózny. „Pokiaľ nebude možné presadiť uvedené v Ústave SR, SNS navrhne predmetný strop zákonom,“ tvrdia predstavitelia SNS.

Automatické zvyšovanie dôchodkového veku

Vláda Roberta Fica v roku 2013 zaviedla od roku 2017 automatické zvyšovanie veku odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. V tomto roku tak idú ľudia do dôchodku v 62 rokoch a 139 dňoch. Podľa Fica by muži mohli dôchodkový strop na úrovni 65 rokov dosiahnuť v rokoch 2035 až 2037, pričom hranica 63 rokov pre ženy s vychovanými dvomi a viac deťmi by mohla platiť od roku 2025.

Podľa platného mechanizmu zvyšovania penzijného veku by pritom ľudia, ktorí sa narodili, alebo ešte narodia v tomto roku, podľa Fica odišli na penziu až v takmer 71 rokoch. Ak by sa podľa Fica zaviedol strop na dôchodkový vek na úrovni 65 rokov, do roku 2075 by to Slovensko stálo okolo 80 miliárd eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičJán RichterJana KiššováĽubomír GalkoRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSNS Slovenská národná strana