Okamura nevzdáva boj o hrad, podáva žalobu

Tomio Okamura
Foto: lastura.cz

PRAHA 26. novembra (WEBNOVINY) – Český senátor Tomio Okamura bude podľa vlastných slov pokračovať v boji o hrad.

Nesúhlasí s tým, že mu ministerstvo vnútra vyškrtlo podpisy občanov, ktorí namiesto trvalého bydliska uviedli reálne bydlisko, a podá preto žalobu na Najvyšší správny súd (NSS). Nevylučuje ani to, že sa obráti na Ústavný súd. Spôsob, ktorým ministerstvo vnútra sčítalo chybné podpisy, označil za protizákonný a protiústavný.

Okamura získal celkovo 61 966 podpisov. V rámci kontrol ministerstva vnútra ale prišiel o takmer polovicu z nich a v súčasnosti ich má len 35 751, čo je pre kandidatúru nepostačujúce.

Okrem Okamuru boli vyradení z boja o kreslo hlavy štátu tiež Jana Bobošíková a Vladimír Dlouhý. Ani jeden z nich podľa ministerstva vnútra neodovzdal petíciu s požadovaným počtom päťdesiattisíc podpisov. Favoritmi prezidentských volieb zostávajú expremiéri Jan Fischer a Miloš Zeman, ktorých petície obsahujú dostatok platných podpisov.

V hre o prezidentské kreslo zostáva celkovo osem kandidátov. Okrem Zemana a Fischera aj minister zahraničia Karel Schwarzenberg, Zuzana Roithová, Vladimír Franz, Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Táňa Fischerová.

Priama voľba nového českého prezidenta sa bude konať v dňoch 11. a 12. januára 2013. Prípadné druhé kolo volieb sa uskutoční dva týždne po prvom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan FischerJiří DienstbierKarel SchwarzenbergMiloš ZemanTomio OkamuraVladimír Dlouhý