Okná Buckinghamského paláca ohrozovala futbalová lopta

Okná Buckinghamského paláca ohrozovala futbalová l
Buckinghamský palác v Londýne bol v minulosti svedkom okázalých recepcií, ale futbal sa tam hral prvý raz až tento pondelok. Na špeciálne upravenom trávniku pod oknami rezidencie kráľovnej Alžbety II. si zahrali proti sebe dva amatérske tímy patriace k najstarším v celom Anglicku. Pondelok, 7. októbra 2013. Foto: SITA/AP

LONDÝN 8. októbra (WEBNOVINY) – Buckinghamský palác v Londýne bol v minulosti svedkom okázalých recepcií, veľkolepých koncertov aj dvoch boxerských súbojov, ale futbal sa tam hral prvý raz až tento pondelok.

A to má sídlo anglických monarchov už 308-ročnú históriu.

Na špeciálne upravenom trávniku s rozlohou 39 akrov pod oknami rezidencie kráľovnej Alžbety II. si zahrali proti sebe dva amatérske tímy patriace k najstarším v celom Anglicku.

Súboj Civil Service FC a Polytechnic FC zapadol do rámca osláv 150. výročia vzniku Anglickej futbalovej asociácie (FA). „Neexistuje vhodnejšie miesto na oslavu našej národnej hry ako Buckinghamský palác. Je to magické miesto a srdce Anglicka,“ uviedol v príhovore futbalistom aj hosťom princ William, ktorý je prezident FA.

Obrazom: Pod oknami Buckinghamského paláca sa hral futbal

Princ zažartoval o rozbitých oknách

„Je to vzrušujúci pocit, keď uvidím zápas na trávniku, po ktorom sa zvyčajne prechádza moja stará mama. Chcem vás však všetkých varovať: pozor na okná paláca! Ak sa niektoré z nich rozbije, budete to musieť vysvetliť priamo kráľovnej,“ dodal s dávkou humoru druhý následník anglického trónu.

Okná Buckinghamského paláca ohrozovala futbalová l
Foto: SITA/AP

Civil Service je jediný z jedenástich klubov v Anglicku, ktoré v roku 1863 zakladali najstaršiu futbalovú asociáciu na svete, a prežil až do dnešných čias. Funkcionári Civil Service sa pred 150 rokmi podieľali na vytvorení 13 základných pravidiel futbalu.

Ich súper Polytechnic vznikol v roku 1875 a tiež patrí k najtradičnejším klubom na Ostrovoch. Princ William si pred výkopom potriasol rukou s hráčmi oboch tímov a dal pokyn najlepšiemu britskému rozhodcovi Howardovi Webbovi, aby prvýkrát pískol do píšťalky.

Jedným z čestných hostí tohto stretnutia bol aj bývalý reprezentačný útočník Michael Owen. Keď si princ William všimol prítomnosť niekdajšieho hráča FC Liverpool, Realu Madrid, Newcastlu či Manchestru United, obrátil sa k futbalistom s dôvetkom: „Toto bude váš žolík na striedanie.“

Princ George dostal minitričká

V rámci dobrých mravov hráči Civil Service venovali Williamovi, vojvodovi z Cambridgea, dve miniatúrne futbalové tričká pre jeho syna – princa Georgea. Jedno v červenej a druhé v bielej farbe a obe s nápisom HRH 1 na chrbte, čo je kráľovská skratka vyjadrujúca „Jeho veličenstvo.“

Okná Buckinghamského paláca ohrozovala futbalová l
Foto: SITA/AP

Stretnutie sa skončilo víťazstvom Polytechnic FC 2:1. Tréner víťazného tímu Geoff Brown poďakoval za výnimočný zážitok, ktorý sa už zrejme nikdy nezopakuje. Princ William v ďakovnej reči spomenul aj 150 dobrovoľníkov, ktorí sa podieľali na príprave trávnika a venoval im pamätné medaily.

„Futbal je hybnou silou našej spoločnosti. Spája ľudí z rôznych sociálnych vrstiev, vierovyznaní či schopností a ponúka im spoločný záujem,“ uviedol William. Slávnostné slová odzneli aj z úst výkonného riaditeľa FA Grega Dyka.

„Futbal zmenil životy mnohých z nás a teraz nám ponúkol tento fantastický zážitok. Vyšlo nám aj počasie, svietilo slnko a trávnik sme príliš nezničili. A princ nám ešte pekne poďakoval za to, že sme jeho babke na paláci nerozbili žiadne okno,“ konštatoval Dyke.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael Owenprinc William