Okno do dejín: Pripomíname si vznik Slovenského štátu, ktorý Slováci nechceli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jozef Tiso a Adolf Hitler
facebook.com/pg/DrJozef-Tiso-bol-vrah

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Slovenský štát vznikol 14.marca 1939 pod nátlakom nacistického Nemecka. Predchádzal tomu určitý vývoj, ktorý nám podrobne popísal Michal Schvarc z Historického ústavu SAV a SNM-Múzea kultúry karpatských Nemcov.

Dôležitá fáza nastala krátko po Mníchovskej dohode, keď sa v oslabenom Československu dostala k slovu Hlinková slovenská ľudová strana (HSĽS) a snažila sa dosiahnuť svoju dlhodobú požiadavku – autonómiu Slovenska, k čomu aj došlo 6. októbra 1938. „To HSĽS otvorilo cestu k moci a sama sa menovala za jedinú a skutočnú reprezentantku slovenského národa. Čo však nebola pravda, pretože HSĽS v medzivojnovom období nikdy nevolilo viac ako 30% ľudí, čo znamená traja z desiatich ľudí,“ hovorí Schvarc. Hlinkova strana bola od začiatku konzervatívna katolícka strana, ktorá síce fungovala v demokratických podmienkach Československa, ale už vtedy mala tendencie k autoritárstvu a konzervativizmu.

Pre vtedajšieho ministerského predsedu Jozefa Tisa z moderátneho, konzervatívneho krídla strany bola autonómia Slovenska splnením hlavného politického cieľa. Avšak menšia skupina radikálov okolo Vojtecha Tuku, ktorý sa vrátil z väzenia, sa domáhala úplného odtrhnutia od Prahy a vytvorenia samostatného štátu. A túto požiadavku sa snažila dosiahnuť s pomocou nacistického Nemecka.

SNG: Výstava Sen x skutoènos
Výstava SNG: Sen x skutoènos s podtitulom Umenie & propaganda 1939 – 1945. Foto: SITA/SNG SITA

ČESKOSLOVENSKO ROZDELIL HITLER

Podpísaním Mníchovskej dohody sa garanti existencie Československa vzdali svojich mocenských nárokov v strednej Európe a prenechali tento priestor nacistickému Nemecku a fašistickému Taliansku. Na základe jedného z dodatkov Mníchovskej dohody sa mali tiež vyriešiť územné nároky Maďarska voči Československu, ktoré sa po Viedenskej arbitráži muselo vzdať územia o rozlohe viac ako 10-tisíc km² s takmer 900-tisíc obyvateľmi.

HSĽS sa hneď po vyhlásení autonómie pustila do budovania autoritatívneho režimu a proces odbúravania demokratických výdobytkov prebehol len za niekoľko týždňov.  Hitlerovým želaním bolo v krátkej dobe rozdeliť Československo tak, aby to vyzeralo ako rozpad vnútorných a nie vonkajších síl. Podporoval slovenský separatizmus a ako garant pokoja mohol do tohto vývoja zasahovať.

„Kľúčovou osobou vzniku Slovenského štátu teda neboli ani tak slovenskí ľudáci na čele s Tisom, ale skôr nemecká strana a Adolf  Hitler, ktorý určoval dianie, čo sa málo vie na verejnosti,“ pokračuje Schvarc. „Nám sa pred 7 rokmi s rakúskym kolegom podarilo nájsť dokument, ktorý trochu viac poodhaľoval zákulisie vzniku Slovenského štátu a hovorí o tom, že malo dôjsť k puču 11. marca 1939 na čele s Tukom, na ktorého sa Nemci spoliehali,“ vysvetľuje. Avšak ústredná vláda na základe dôverných informácií pripravila bezpečnostno vojenský zásah, zosadila z funkcie ministerského predsedu J. Tisa, ktorého nahradil Karol Sidor, čo narušilo pôvodné plány Nemecka.

Hitler si zavolal Tisa a 13.marca mu predostrel požiadavky, pričom bez ich bleskového splnenia neručí za osud slovenského národa. Tiso aj pod tlakom fiktívnej informácie o zhromažďovaní sa maďarských vojsk na juhu Slovenska, požiadal vtedajšieho prezidenta Háchu o zvolanie Slovenského snemu, ktorý napokon 14. marca 1939 o 12:07 odsúhlasil samostatnosť. „Slovenský štát teda vznikol ako vedľajší produkt agresívnej politiky nacistického Nemecka,“ dodáva historik.

Múzeum holokaustu v Seredi
Expozícia Múzea holokaustu v Seredi. Foto: SITA/Diana Èernáková SITA

MALO SLOVENSKO MOŽNOSŤ ZACHOVAŤ SA INAK?

Táto úvaha je podľa Schvarca veľmi komplikovaná. Slovenskí politici vtedy uvažovali aj o iných možnostiach ako spriahnutím sa s Nemeckom, avšak kvôli nárokom na naše územie zo strany Maďarska i Poľska nenachádzali u susedov podporu. Čo mohli ľudáci urobiť inak je otázne, v tej chvíli sa však za spomínaných okolností  rozhodli tak, ako sa rozhodli, napriek tomu, že to predstavovalo obrovské nebezpečenstvo. Keby totiž Hitler vyhral vojnu, časť Slovákov by ponemčil a väčšinu postupne zlikvidoval.

ČO SA V SÚČASNOSTI DEJE V MATICI SLOVENSKEJ?

Matica slovenská je už istú dobu kritizovaná pre pokusy o alternatívny výklad dejín. Čo sa to tam deje?

„Je to nacionalistický naratív, ktorý sa od toho kritického líši tým, že sa Matica snaží svoj výklad prezentovať ako úspešný národný príbeh.  A v tomto stavia na piedestál prvú štátnosť Slovenska a pritom im neprekáža, že sa vtedajšia slovenská špička dosiahla štátnosť len vďaka tomu, že to náhodou pasovalo do plánov nacistického Nemecka. Odvolávajú sa na akési zavŕšenie tisícročných snáh Slovákov o vlastnú štátnosť a pri tejto interpretácii je úloha Nemecka zredukovaná na nevyhnutné minimum,“ vystvelil Schvarc.

KDE PRI MNOŽSTVE DEZINFORMÁCIÍ MÔŽE ČLOVEK NÁJSŤ SPOĽAHLIVÉ INFORMÁCIE?

Spoľahlivé informácie môžeme nájsť v množstve odbornej literatúry predovšetkým v oficiálnych knižniciach. Okrem rôznych pofidérnych zdrojov na internete je potrebné s kritickým odstupom čítať aj historickú spisbu z pred novembra 1989, hlavne z 50-tych a zo začiatku 60-tych rokov, ktorá je ovplyvnená oficiálnym výkladom dejín forsírovaným vtedajším komunistickým režimom. Podobne je to i v prípade literatúry vychádzajúcej v ľudáckom exile.

Na internete ponúka seriózny historický výklad napr. Fórum HistóriaE alebo Historický časopis.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia