Foto: Okolo Slovenska pozná víťaza, v Galante triumfoval Jakobsen a Haring ovládol bodovaciu súťaž

Okolo Slovenska
Celkoví víťazi 62. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska, zľava: Slovinec Jan Tratnik z tímu CCC Sprandi Polkowice na 2. mieste, Francúz Julian Alaphilippe z tímu Quick-Step Floors na 1. mieste a Talian Cesare Benedetti z tímu Bora-Hansgrohe na 3. mieste. Galanta, 16. september 2018. Foto: SITA/Martin Havran
  • aktualizované 16. septembra, 15:00

GALANTA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Favorizovaný Francúz Julian Alaphilippe z tímu Quick-Step Floors sa stal celkovým víťazom 62. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska (kat. UCI 2.1). Alaphilippe dosiahol osemnáste víťazstvo profikariéry, dvanáste v tomto roku a po triumfe na podujatí Okolo Veľkej Británie spred týždňa opäť potvrdil skvelú formu pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v rakúskom Innsbrucku.

Alaphilippe celkovo triumfoval s náskokom 16 sekúnd pred obhajcom vlaňajšieho triumfu Slovincom Janom Tratnikom (CCC Sprandi Polkowice) a 22 sekúnd pred Talianom Cesarem Benedettim (Bora-Hansgrohe).

Hromadný šprintérsky záver

Spomedzi Slovákov skončil najvyššie Matúš Štoček, iba 19-ročný pretekár reprezentačného tímu Slovenska bol klasifikovaný na 36. mieste s odstupom 3:08 min za víťazom.

Záverečná 4. etapa z Nitry do Galanty (157,2 km) mala podľa predpokladov hromadný šprintérsky záver, v ktorom zvíťazil Holanďan Fabio Jakobsen (Quick-Step Floors) pred Talianom Matteom Pelucchim (Bora-Hansgrohe) a ďalším Francúzom Christophom Laportem (Cofidis Solutions Credits).

O triumfe Jakobsena pred víťazom sobotnej etapy Pelucchim rozhodla až cieľová fotografia, resp. fotofiniš. Spomedzi slovenských cyklistov najlepšie finišoval už spomenutý Štoček, ktorý skončil dvanásty.

Najbojovnejší cyklista na podujatí

Slovenských fanúšikov cyklistiky môže tešiť víťazstvo Martina Haringa (Dukla Banská Bystrica) v bodovacej súťaži. Haring v nedeľu podčiarkol svoj celkový triumf v zápolení o biely dres s modrými bodkami ziskom 18 bodov za dve druhé a jedno prvé miesto na rýchlostných prémiách v Šali a Galante. Tridsaťjedenročný skúsený pretekár sa zároveň stal najbojovnejším cyklistom na celom podujatí.

V klasifikácii vrchárov bol celkovo najsilnejší Talian Giulio Ciccone (Bardiani CSF), dres pre najlepšieho mladého cyklistu získal Nór Tobias Foss (UNO-X Norwegian Development) a honor pre najlepšieho slovenského jazdca si vybojoval Matúš Štoček (Reprezentácia Slovenska). Tímovú súťaž ovládol poľský CCC Sprandi Polkowice.

„Išiel som sem v rámci prípravy, ale dostal som sa do správneho úniku a vyšlo to. Boli to domáce preteky, takže človek vie, kade ide. Napriek tomu som bol veľmi milo prekvapený, koľko ľudí prišlo. Včera aj dnes ich bolo mnoho popri trati, toľkých som nečakal, bolo to príjemné prekvapenie. Ďakujem im,“ povedal Martin Haring v prvej reakcii pre médiá na pretekoch Okolo Slovenska.

Jazdilo sa veľmi rýchlo

„Posledný únik sme chytili päť kilometrov pred cieľom. Spolupracovali sme celý tím aj s Quick-Step Floors, potom sa pripojili aj Cofidis a CCC. Jazdilo sa veľmi rýchlo a neznižoval sa náskok, preto sme museli spolupracovať viacerí. Mne sa išlo dobre, po zranení nad očakávania.. Mrzí ma, že Quick-Step vyhral o jednu etapu viac ako my vždy je to medzi nami veľký súboj. Ja som si preteky užil, vyšlo nám počasie aj atmosféra bola výborná,“ uviedol Erik Baška z tímu Bora-Hansgrohe.

Šéf Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara neskrýval spokojnosť s práve skončeným ročníkom Okolo Slovenska. „Kto by nebol spokojný s takýmto podujatím. Konkurencia, ktorá sa zišla a športová stránka boli skvelé, historicky najvyššie, a vyšlo nám aj počasie. September je najkrajší mesiac v Tatrách ak vyjde počasie, a tentoraz naozaj vyšlo. Latku sme tento rok nastavili veľmi vysoko. Bude náročnú ju prekonať či vyrovnať. Čo sa týka Juliana Alaphilippa, celkovým víťazstvom potvrdil, že je výborne pripravený na majstrovstvá sveta.“

Okolo Slovenska 2018

4. etapa (Nitra – Galanta, 157,2 km):1. Fabio Jakobsen (Hol.) 3:21:53 h, 2. Matteo Pelucchi (Tal.) Bora-Hansgrohe 3. Christophe Laporte (Fr.) Cofidis Solutions Credits, 4. Sebastian Lander (Dán.) Riwal CeramicSpeed Cycling Team, 5. Marco Maronese (Tal.) Bardiani-CSF, 6. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe – všetci rovnaký čas ako víťaz,… 12. Matúš Štoček,… 23. Adrián Babič, obaja Reprezentácia SR – rovnaký čas ako víťaz, 40. Marek Čanecký, Dukla Banská Bystrica +5 s, 41. Juraj Karas, 59. Juraj Michalička, obaja Reprezentácia Slovenska (všetci SR) +5.

Konečné poradie po 4. etape:1. Julian Alaphillippe (Fr.) Qucik-Step Floors 16:33:08 h, 2. Jan Tratnik (Slovin.) CCC Sprandi Polkowice +16 s, 3. Cesare Benedetti (Tal.) Bora-Hansgrohe +22, 4. Ben Hermans (Belg.) Reprezentácia Belgicka +26, 5. Josef Černý (ČR) Elkov – Author Cycling Team +28, 6. Tobias Foss (Nór.) Uno-X Norwegian Development Team +31, … 36. Matúš Štoček Reprezentácia SR +3:08 min, 76. Juraj Sagan Bora-Hansgrohe +13:52,… 84. Martin Haring +17:50, 87. Juraj Bellan +18:15, 88. Ján Andrej Cully všetci Dukla Banská Bystrica (všetci SR) +18:19

Bodovacia súťaž:1. Martin Haring (SR) Dukla Banská Bystrica 56 bodov, 2. Yves Lampaert (Belg.) 32, 3. Matteo Pelucchi (Tal.) Bora-Hansgrohe 32, 4. Julian Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors 30, 5. Rüdiger Selig (Nem.) Bora-Hansgrohe 28, 6. Jan Tratnik (Slovin.) CCC Sprandi Polkowice 25

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik BaškaJulian AlaphilippeJuraj BellanJuraj SaganMarek ČaneckýMartin HaringMatúš Štoček