Okres Brezno trápi žltačka typu A, šíri sa ďalej

Vakcína
Foto: SITA/AP

BANSKÁ BYSTRICA 21. októbra (WebNoviny.sk) – V okrese Brezno hygienici zaznamenali v posledných dňoch ďalšie dva nové prípady žltačky typu A. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová, jeden bol u žiačky špeciálnej základnej školy v Brezne a ďalší prípad u dospelej ženy.

Vírusová hepatitída typu A bola potvrdená aj laboratórnym testom. Ľudí, ktorí sa s chorými kontaktovali, zdravotníci zaočkovali a poučili o pravidlách sprísnených preventívnych opatrení, medzi ktoré patrí osobná hygiena, v prvom rade umývanie rúk. V epidemiologickom šetrení odborníci naďalej pokračujú.

Od začiatku epidémie sa v okrese Brezno vyskytlo už 21 prípadov tohto ochorenia. Ako ďalej uviedla Tolnayová, žltačka typu A sa vyskytuje nielen v rodinách s nízkym, ale aj slušným hygienickým štandardom. Epidemiológovia preto v rámci preventívnych opatrení listami upozornili aj obchodné reťazce v Brezne, aby vydezinfikovali rúčky nákupných košíkov či všetky držadlá, ktorých sa kupujúci dotýkajú a potenciálne sa ich mohli dotknúť nakazení občania.

Dôležitým krokom v ochrane pred žltačkou je dodržiavanie zásad osobnej hygieny. Dominuje umývanie rúk a dodržiavanie hygienických zásad pri príprave a manipulácii s potravinami a pitnou vodou. Účinnou formou prevencie je očkovanie. Vytvorenie ochrannej hladiny protilátok trvá 15 dní. Očkovanie je plne hradené z verejného zdravotného poistenia len v prípade, že osoba bola v kontakte s chorým, alebo podozrivým z ochorenia. Ak riziko infikovania sa na pracovisku určí pracovná zdravotná služba, očkovanie uhrádza zamestnávateľ. Ostatné osoby si musia očkovaciu látku zaplatiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom