Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rokovanie 141. schôdze vlády SR,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sprava: Prednosta Okresného úradu v Rimavskej Sobote Csaba Csízi, starosta obce Jesenské Gabriel Mihályi, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter počas tlačovej besedy po skončení výjazdového rokovania 141. schôdze vlády SR v obci Jesenské. Jesenské, 13. február 2019. Foto: SITA/Jakub Julény

Pellegriniho vláda schválila ďalší milión eur pre okres Rimavská Sobota na projekty aj zo športu

JESENSKÉ 13. februára (WebNoviny.sk) – Vláda SR na stredajšom výjazdovom rokovaní v obci Jesenské zhodnotila Akčný plán okresu Rimavská Sobota a pre 86 projektov rozdelila tradičný milión eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

Projekty v rámci podpory športu

Ako na tlačovej besede uviedol podpredseda vlády SR pre investície Richard Raši, vláda schválila navyše aj dva projekty obcí v sume 65-tisíc eur. Najvyššiu čiastku z pôvodného milióna eur získa projekt vybudovania hľadiska na zimnom štadióne na Sídlisku Západ v Rimavskej Sobote.

Ostatné prostriedky si rozdelia obce na rôzne projekty rekonštrukcií miestnych komunikácií a objektov, cirkevné organizácie, športové kluby a ďalšie subjekty na rozvojové projekty. Vláda schválila aj dva projekty v rámci podpory športu z iných okresov Slovenska.

„Na dobudovanie zimného štadióna v Žiari nad Hronom vláda schválila 500-tisíc eur a pre mesto Trenčín na rekonštrukciu zimného štadióna milión eur,“ doplnil vicepremiér.

Problém vyriešený

V okrese Rimavská Sobota zvýšili ministri podporu o 50-tisíc eur pre obec Číž, kde sa nachádzajú jedinečné kúpele s jódovou vodou, na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Naviac schválili aj 15-tisíc eur pre obec Jesenské na interiérové úpravy a rekonštrukciu miestneho domu kultúry.

„Okrem toho sme vyriešili aj problém obce Teplý Vrch na podporu cestovného ruchu, kde sme našli spôsob, ako budú môcť byť z regionálneho príspevku financované projekty obce,“ dodal Raši.

Dlhodobo nezamestnaní

Dôležitá je pre okres Rimavská Sobota podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera aj oblasť súvisiaca s dlhodobo nezamestnanými, „pretože až 65 percent všetkých evidovaných na úrade práce sú dlhodobo evidovaní nezamestnaní a sú tu špecifiká tejto štruktúry, keďže z tých 7 742 evidovaných je 4 500 bez ukončeného základného vzdelania alebo len s ukončeným základným vzdelaním“.

Ako ďalej uviedol, za päť rokov sa tu podarilo znížiť počet dlhodobo nezamestnaných z 11-tisíc na 4 500, čo znamená, že 6 500 ich ubudlo a podarilo sa ich zamestnať.

Rezervu má okres Rimavská Sobota v rámci akčného plánu podľa Richtera vo vytváraní sociálnych podnikov, ktoré tu zatiaľ nevznikli. „Akčný plán predpokladá sedem sociálnych podnikov a myslím si, že je tu veľmi dôležité vytvárať tieto podniky aj pre tých dlhodobo nezamestnaných s nižším ukončeným vzdelaním. Číslo sedem nemusí byť konečné, ale je dôležité, aby prejavili záujem obce, mimovládky, alebo mestá,“ doplnil minister práce s tým, že v okrese Rimavská Sobota je veľký potenciál pre tvorbu sociálnych podnikov.

Ako uviedol starosta obce Jesenské Gabriel Mihályi, v ich obci by už v tomto roku mali registrovať sociálny podnik, kde by mali pracovať aj štyria Rómovia, ktorých si už vyskúšali a zamestnali cez úrad práce.

Vysoká miera nezamestnanosti

Medzi najmenej rozvinuté okresy je v súčasnosti zaradených 20 okresov na Slovensku. Okres Rimavská Sobota bol do tohto zoznamu zaradený 15. decembra 2015 Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Dôvodom bola dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti, ktorá v máji 2016 dosiahla 25,87 percenta. Ku koncu minulého roka bola miera evidovanej nezamestnanosti v tomto okrese 16,15 percenta.

Akčný plán rozvoja okresu Rimavská Sobota schválila vláda na výjazdovom rokovaní 26. júna 2016 a odvtedy bol dvakrát aktualizovaný. Jeho hlavným cieľom je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 2 300 pracovných miest do roku 2020, pričom k 31. decembru 2018 bolo už vytvorených 2 790 pracovných miest s podporou Regionálneho príspevku a európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF). Za sledované obdobie od februára do decembra 2018 bolo vytvorených 1 018 pracovných miest.

Projekty z oblasti vzdelávania

Na realizáciu akčného plánu sa má do roku 2020 vynaložiť 157 miliónov eur, z toho 112 miliónov z EŠIF, pričom v súčasnosti už majú subjekty na svoje projekty uzavreté zmluvy v celkovom objeme viac ako 48 miliónov eur.

Ide o projekty napríklad z oblasti vzdelávania, projekty pre podporu a oživenie miestnych akčných skupín, zavádzanie inovatívnych technológií do výrobných procesov, prípadne modernizácie nemocnice a rekonštrukcie miestnych komunikácií.

Na obdobie rokov 2016 až 2020 vláda schválila okresu regionálny príspevok 6,36 milióna eur, ktorý sa má čerpať po etapách v jednotlivých rokoch. V hodnotenom období bolo zazmluvnených 12 žiadostí o čerpanie regionálneho príspevku 1 481 779 eur. Za celé obdobie bolo v okrese Rimavská Sobota zazmluvnených 2,62 milióna eur, pričom vyplatená suma na tieto projekty predstavuje viac ako 1,1 milióna eur.

Odporúčané články

Trnava si berie úver viac ako dva milióny eur, dôvodom sú smerácke obedy pre žiakov Nitriansky kraj zvýšil platy aj opatrovateľkám a zdravotným sestrám, prilepšili si o desiatky eur

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X