Okresné úrady zavádzajú dvojjazyčné formuláre, živnosť sa bude dať vybaviť aj v maďarčine

dokumenty
ÚMS je sklamaná. Stratený čas mohol byť radšej venovaný odbornej príprave reformy. Foto: ilustračné, Thinkstock

Na okresných úradoch budú mať príslušníci maďarskej národnostnej menšiny možnosť využívať ďalšie dvojjazyčné formuláre. Od augusta okrem ohlásenia živnosti pre fyzické a právnické osoby môžu použiť ďalších päť dvojjazyčných formulárov.

Podľa splnomocnenca Vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkého sa darí posilňovať pozíciu menšinových jazykových práv tak na úrovni miestnej samosprávy, ako aj v štátnej správe. Agentúru SITA o tom informoval Zoltán Kovács z Úradu splnomocnenca vlády SR.

Zriadili pracovnú skupinu

Prvé preklady formulárov pre okresné úrady pripravila maďarská jazyková pracovná skupina, ktorú zriadil splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny.

V máji 2019 na vybraných okresných úradoch rozbehli jazykové kompetenčné vzdelávania a ďalším krokom bude sprístupnenie dvojjazyčných formulárov.

Zámerom splnomocnenca je, aby sa už preložené formuláre v dohľadnom čase objavili aj na portáli slovensko.sk a postupne sa dopĺňali o ďalšie agendy okresných úradov a ostatných orgánov verejnej správy.

Bukovszky oceňuje, že Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a digitalizáciu, ako aj Ministerstvo vnútra SR – sekcia verejnej správy, našli riešenie na aplikáciu zákona o jazykoch národnostných menšín a prispôsobili svoje služby aj smerom k maďarskej minorite, uviedol Kovács.

Formuláre aj na webe

V súčasnosti sú dostupné nasledovné dvojjazyčné formuláre: Ohlásenie živnosti fyzických a právnických osôb, Oznámenie o zmene údajov na dokladoch, Oznámenie o zmene údajov zapisovaných v živnostenskom registri, Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živností, Oznámenie o ukončení podnikania, Oznámenie o zániku osvedčeného živnostenského oprávnenia s neskorším dňom začatia živnosti.

Občania ich môžu využiť na okresných úradoch v Senci, v Dunajskej Strede, v Galante, v Šali, v Komárne, v Nových Zámkoch, ako aj na pracovisku Štúrovo, v Rimavskej Sobote a v Rožňave.

Formuláre sú dostupné na webovej stránke ministerstva vnútra, v časti živnostenské podnikanie (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie ), alebo si ich občania môžu osobne vyžiadať na konkrétnych okresných úradoch.

Najpočetnejšie národnostné spoločenstvo na Slovensku tvorí maďarská národnostná menšina. Okrem nej v našej krajine žije ďalších 12 národnostných menšín: bulharská, česká, chorvátska, moravská, nemecká, poľská, rómska, rusínska, ruská, srbská, ukrajinská a židovská.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Bukovszky