OĽaNO a SaS v prieskume delí pol percenta, do parlamentu by prešli aj progresívci a SMK

Pellegrini, Matovič, Majerský, Fico, Kotleba, Bihariová, Sulík, Kollár
Foto: SITA - koláž WBN.

Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, vyhrala by ich strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) so ziskom 23,8 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre televíziu Joj uskutočnila od 8. do 10. marca.

V prvej trojke aj SaS a OĽaNO

Agentúra vykonala prieskum telefonickou formou na vzorke 1 003 respondentov starších ako 18 rokov v rámci celého územia Slovenska. Respondenti odpovedali na otázku „Keby boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu, hnutie, alebo koalíciu by ste volili?”

Na druhom mieste sa podľa prieskumu umiestnilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) so ziskom 13,6 percenta. Nasledovala by strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej by svoj hlas odovzdalo 13,1 percenta voličov.

Za ľudí tesne nad piatimi percentami

Ďalej by nasledoval Smer – sociálna demokracia (8,2 percenta), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (6,3 percenta), hnutie Sme rodina (6 percent), Progresívne Slovensko (5, 8 percenta), Strana maďarskej komunity (5,7 percenta) a Za ľudí (5,1).

Podľa výsledkov prieskumu by víťazný Hlas-SD v parlamente získal 41 kresiel, OĽaNO 23, SaS 22, Smer-SD 14 a ĽSNS. Sme rodina, Progresívne Slovensko a SMK by mali zhodne po desať kresiel. Strane Za ľudí by ich patrilo deväť.

Na voľbách by sa zúčastnilo 61 percent opýtaných, voliť by určite nešlo desať percent respondentov, nerozhodnutých bolo 29 percent voličov.

Politický subjekt Preferencie v % Mandáty v NR SR
Hlas-SD 23,8 41
OĽaNO+NOVA+KÚ+Zmena zdola 13,6 23
SaS 13,1 22
Smer-SD 8,2 14
Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko 6,3 11
Sme rodina 6 10
Progresívne Slovensko 5,8 10
SMK 5,7 10
Za ľudí 5,1 9
KDH 4,1
Dobrá voľba 3,6
SNS 2,5
Most-Híd 1
Vlasť 0,8
Spolu – občianska demokracia 0,4
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPolis SlovakiaPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSMK Strana maďarskej komunityZa ľudí - Kiskova politická strana