OĽaNO aj SaS žiadajú výpoveď Stano Maťašovskej z RTVS, jej interný dokument označili za škandál

Petra Stano Maťašovská
Vedúca Odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky Petra Stano Maťašovská. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 11. októbra, 15:50

BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) – Opozícia požaduje okamžité rozviazanie pracovného pomeru so šéfkou rozhlasového spravodajstva RTVS Petrou Stano Maťašovskou. Ak nebude odvolaná, opozícia zváži ďalšie politické kroky.

Dôvodom je, že redaktorom zaslala interný dokument, v ktorom žiada, aby neboli zaraďované správy o návrhoch zákonov a noviel, ktoré na rokovanie parlamentu predkladajú opoziční poslanci. Ich návrhy označila za “často odborne nepripravené, nesystémové.“

Normalizácia v priamom prenose

Rovnako tiež Maťašovská zakazuje pripravovať krátke spravodajstvo z informácií uverejnených na internetových portáloch a v iných médiách. Informácie o internom dokumente zverejnil portál Omediach.com.

Podľa poslankyne NR SR za SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej je uvedený interný materiál škandál, normalizácia v priamom prenose, cenzúra a návrat ku komunizmu. Upozornila, že takýto dokument nebol vydaný, ani keď ju ovládal Vladimír Mečiar. „Vtedy informovali svojským spôsobom, ale informovali aj o opozícii,“ uviedla.

Interný materiál je podľa podpredsedníčky parlamentu príkro v rozpore so zákonom o RTVS ako aj s princípmi tvorby verejnoprávneho médiá. Upozornila, že spravodajstvo RTVS musí byť profesionálne, objektívne a musí uspokojovať potreby všetkých občanov. “RTVS si nemôže dovoliť ignorovať opozíciu,“ uviedla s tým, že spravodajstvo RTVS pôsobí ako PR agentúra koalície.

Odstránenie opozície z verejnoprávneho média

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová tiež vidí v RTVS tvrdú normalizáciu. Podľa nej v RTVS dochádza k hrubej propagande vládnych strán a odstráneniu opozície z verejnoprávneho média.

„Je škandalózne, že vedenie hodnotí návrhy opozičných strán ako nepripravené a nesystémové, hoci práve opozičné návrhy vylepšujú vládne návrhy. Vládne strany často opozičné návrhy okopírujú,“ upozornila.

Podľa Remišovej je ohrozená nezávislosť verejnoprávnych médií. „Ľudia majú právo byť objektívne informovaní o politickom dianí. Pokyny Maťašovskej bránia informovaniu o najväčších kauzách, lebo zakazuje monitor internetových médií. Žiadame okamžitý odchod Maťašovskej,“ dodala.

Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý vyzval redaktorov RTVS, aby si nedali rozkazovať.

Reakcia Rozhlasu a televízie Slovenska

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) nesúhlasí s interpretáciou zverejneného materiálu, „ktorý je vytrhnutý z kontextu a nezodpovedá realite prípravy a obsahu spravodajstva Slovenského rozhlasu. Zverejnený materiál sa týka len formátu vysielania krátkych agentúrnych správ, ktoré majú špecifický charakter a SRo ich vysiela na oveľa kratšej ploche ako ostatné spravodajské a publicistické relácie. Ich opakujúci sa, krátky, len niekoľkominútový časový rozsah neumožňuje venovať sa podrobnejšie jednotlivým témam, na čo sú určené ďalšie spravodajské formáty. Niektoré pasáže textu boli naformulované nevhodne, čo dalo priestor na ich rozsiahlu dezinterpretáciu,“ uvádza sa v reakcii verejnoprávneho RTVS.

Z obsahu spravodajských a publicistických programov RTVS, je podľa stanoviska „zrejmé, že RTVS sa v súlade so svojím poslaním venuje každej relevantnej spoločenskej a politickej téme a pravidelne poskytuje priestor na vyjadrenie všetkým zainteresovaným stranám bez rozdielu. Pertraktovaná formulácia predmetného textu nie je v súlade s internými postupmi a hodnotami RTVS, za čo bolo udelené napomenutie“. Agentúre SITA poskytla stanovisko RTVS hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Maďarič hovorí o urážke opozície

Bývalý dlhoročný minister kultúry, súčasný poslanec národnej rady a člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Marek Maďarič (Smer-SD) pre SITA uviedol, že ak je medializovaný dokument naozaj dokumentom RTVS, „tak pravidlo, ktoré hovorí o tom, že ‚nezaraďujeme správy o návrhoch zákonov z dielne opozičných poslancov predtým, ako neprejdú do druhého čítania‘, je veľkým porušením zásad verejnoprávnosti, lebo je to v podstate jasný protiopozičný postoj RTVS“.

Upozorňuje, na to, že fakt, že opozičný návrh zákona neprejde do druhého čítania, nemôže byť dôkazom jeho nerelevantnosti, „pretože koalícia väčšinou nehlasuje za opozičné návrhy bez ohľadu na ich kvalitu a tým pádom sa do druhého čítania dostávajú len výnimočne. Práve preto nemôže byť pre RTVS dôvodom neinformovania o návrhoch opozície to, že sa nedostanú do druhého čítania. A komentár opozičných návrhov, ktorý je súčasťou tohto pravidla, že ‚často ide o odborne nepripravené, nesystémové a neprekonzultované návrhy, ktoré majú skôr zaujať verejnosť, ako riešiť problém,‘ je nielen paušálnou urážkou opozície, ale je to vlastne otvorený politický postoj niekoho, kto tieto pravidlá v RTVS pripravil,“ dodal Maďarič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Ďuriš NicholsonováMarek MaďaričMiroslav BeblavýPetra Stano MaťašovskáVeronika RemišováVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a Solidarita