Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dieťa dievča
Foto: SITA/AP
13. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

OĽaNO chce podporiť rodičov, ktorým nevzali dieťa do škôlky

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Príspevok do výšky 230 eur pre rodičov, ktorým do škôlky nezobrali dieťa staršie ako tri roky, navrhujú v novele zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa poslanci za OĽaNO. Príspevok má slúžiť na preplatenie preukázaných výdavkov spojených so starostlivosťou o dieťa.

„Takouto formou štát aspoň čiastočne vytvorí pri alarmujúcom nedostatku voľných miest v materských školách nástroj na odškodnenie a finančnú podporu pre rodičov, ktorým dieťa staršie ako tri roky nevzali do materskej školy a ktorí súčasne pracujú alebo študujú dennou formou štúdia,“ argumentujú poslanci obyčajných ľudí.

Situácia na Slovensku je vraj alarmujúca

Právny rámec na poskytnutie príspevku vytvára OĽaNO preto, že rodičia, ktorých deti sa do škôlok nedostanú, dnes nemajú nárok na rodičovský príspevok ani na príspevok o starostlivosť o dieťa, s dieťaťom doma sa však nemôžu zamestnať a dostávajú sa tak do ťažkej sociálnej a finančnej situácie.

„Situácia v Slovenskej republike je alarmujúca, pričom od roku 2008 sa počet nevybavených žiadostí o umiestnenie dieťaťa do materskej školy zvýšil o vyše 300 percent,“ konštatujú obyčajní ľudia. Kým v roku 2008 do materských škôl neprijali 3010 detí, v roku 2013 to bolo podľa poslancov OĽaNO až 9682 detí.

„Problém s nedostatkom miest v materských školách máme v SR už niekoľko rokov a podľa Ústavu informácií a prognóz školstva by rastová fáza v materských školách mala trvať približne ešte do roku 2017, čiže každým rokom budeme mať stále vyšší počet neuspokojených žiadostí rodičov a nie je možné očakávať, že táto situácia by mala byť nasledujúce roky lepšia z pohľadu umiestňovania detí v materských školách. Súčasne je potrebné konštatovať, že tento problém si medzi sebou stále bez akéhokoľvek riešenia ‘pohadzujú’ jednak samosprávy, ale aj štát, ktorý by mal mať záujem na tom, aby rodičia mali možnosť dať svoje dieťa do materskej školy,“ uvádzajú v návrhu obyčajní ľudia.

Papuce skola skolka
Foto: SITA/Martin Havran

Príspevok aj cez 200 eur mesačne

Novelou sa podľa OĽaNO čiastočne vytvorí systém, ktorý aj rodičom detí starších ako tri roky umožní poberať príspevok na starostlivosť o dieťa, prostredníctvom ktorého si budú môcť svoje dieťa umiestniť buď v materskej škole mimo územného obvodu obce, prípadne v súkromnej materskej škole, kde sú stále podľa zverejnených informácií kapacity pre ich umiestnenie.

Výška príspevku by mala byť v závislosti od oprávnených nákladov rôzna, až do výšky 230 eur mesačne. Ak by výchova dieťaťa bola zabezpečovaná fyzickou osobou v rodinnom prostredí, výška príspevku by bola 41,10 eura.

Návrh podľa obyčajných ľudí bude mať pozitívne sociálne vplyvy, keďže zabezpečí ľahšie hospodárenie pracujúcich rodičov detí starších ako tri roky, ktorých dieťa nebolo prijaté do materskej školy, pričom na základe príspevku si budú môcť zabezpečiť starostlivosť o dieťa napríklad prostredníctvom súkromnej materskej školy alebo v domácom prostredí, napríklad so starými rodičmi alebo inými fyzickými osobami.

OĽaNO si od návrhu sľubuje pozitíva

„Súčasne takýto návrh bude mať pozitívny dopad na zamestnanosť jednak v zamestnaní odkiaľ osoba odišla na rodičovskú dovolenku, keďže vďaka príspevku sa ľahšie postará o dieťa počas výkonu jej zamestnania a bude mať zabezpečený finančný príspevok na starostlivosť o dieťa, ako aj na zamestnanosť napríklad v súkromných materských školách, keďže sa vďaka príspevku stanú finančne dostupnejšími pre mladých pracujúcich rodičov,“ objasňujú poslanci OĽaNO.

Financovanie chcú obyčajní zabezpečiť z rovnakých prostriedkov, z akých sa v súčasnosti vypláca príspevok na starostlivosť o dieťa, a to z Európskeho sociálneho fondu vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu. Pri predpokladom počte 9000 osôb a mesačnom príspevku 230 eur sa očakáva celkový dopad návrhu zákona vo výške 24,84 milióna eur ročne, pričom ide o maximálnu možnú sumu, keďže daný príspevok je možné vyplatiť aj v nižšej sume, prípadne si ho nebudú nárokovať všetky oprávnené osoby, ktorým nebolo dieťa staršie ako tri roky prijaté do materskej školy.

Odporúčané články

OĽaNO chce príspevok aj pre rodičov detí nad tri roky OĽaNO chce autobusy zadarmo, Fico sa má buchnúť po vačku

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...