OĽaNO chce rokovať so Smerom o dôchodkovom strope, SaS nechce chodiť z práce na cintorín

Igor Matovič
Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti je otvorené rokovaniu o zavedení ústavného stropu na dôchodkový vek, ak bude debata aj o ich návrhu na zníženie dôchodkového veku matkám o jeden rok za každé dieťa, ktoré ukončilo strednú školu.

Uviedol tak na piatkovej tlačovej besedeje líder Igor Matovič, ktorý upozornil aj na to, že Robert Fico v októbri 2008 sľuboval, že za jeho vlády sa vek odchodu do dôchodku nezvýši.

„Keď začínal vládnuť v roku 2006, tak niektoré ženy podľa počtu detí mohli odísť už od 55 rokov do dôchodku. Dnes Fico de facto sľúbil ženám, že nebojte sa, vy budete odchádzať 65 ročné do dôchodku,“ povedal Matovič. Zavedenie stropu na dôchodkový vek na úrovni 65 rokov pritom podľa neho bude platiť až od roku 2038, teda až o 20 rokov. „Ak by sme aj zastropovali vek na 65 rokov, dotkne sa to až ľudí, ktorí sa narodili po roku 1974,“ dodal.

Liberáli pripúšťajú diskusiu o strope veku odchodu do dôchodku, ale nesúhlasia s jeho zabetónovaním v Ústave SR. „Keby sme súhlasili, ohrozíme budúce dôchodky. Vieme, že budú veľmi nízke. Keď skrátime vek odchodu do dôchodku, budú ešte nižšie,“ tvrdí tímlíder SaS pre verejné financie, poslanec NR SR Eugen Jurzyca. Podľa neho ani predstavitelia SaS nechcú, aby sa chodilo z práce priamo na cintorín.

„My k tomu robíme aj naozajstné kroky. Napríklad sa snažíme robiť druhý pilier efektívny. Snažíme sa znižovať mieru korupcie a klientelizmu, aby zostalo viac peňazí,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen JurzycaIgor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD