OĽaNO chce zachrániť pôdu pred zbohatlíkmi, iniciuje schôdzu

Poľnohospodárstvo
poľnohospodárstvo Foto: SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Mimoriadnu schôdzu parlamentu s cieľom záchrany slovenskej pôdy iniciuje opozičné OĽaNO. „Od prvého mája si bude môcť slovenskú pôdu kúpiť každý bohatý Číňan alebo Arab, pestovať na nej plodiny a predávať ich do svojich domovských krajín. Nám zostane iba kupovať si potraviny z cudzích krajín, ak nám nejaké potraviny predajú,“ vysvetlil poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič. Podľa neho namiesto podpory domácich farmárov púšťame z rúk to najcennejšie, čo doma máme.

Obyčajní ľudia sa preto na mimoriadnej schôdzi chcú pýtať vlády, aké kroky podnikla a čo chce spraviť preto, aby slovenskú pôdu zachránila. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek by mal podľa Viskupiča do parlamentu predložiť zákon v skrátenom legislatívnom konaní, ktorý by zamedzil nákupu pôdy cudzincom. Na zvolanie schôdze má OĽaNO zatiaľ prisľúbených 34 podpisov poslancov, návrh chcú do parlamentu predložiť po Veľkej noci. Mimoriadne zasadnutie by sa tak konalo do 1. mája.

OĽaNO bude rovnako v spolupráci s ďalšími európskymi krajinami presadzovať zber podpisov pod občiansku iniciatívu, ktorou by sa pôda v Európskej únii mohla ochrániť zmenou klasifikácie z kapitálu na národné kultúrne dedičstvo.

Od 1. mája tohto roka by sa malo skončiť trojročné prechodné obdobie na obmedzenie nadobúdania poľnohospodárskej pôdy na Slovensku, o ktorom v roku 2011 na základe žiadosti Slovenska rozhodla Európska komisia.

VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU

.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ViskupičĽubomír Jahnátek
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti