OĽaNO chce zmraziť plat prezidentovi aj vládnym poslancom, strany označili návrh za populizmus

Národná rada SR, parlament
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) prichádza do parlamentu s návrhom na zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov, avšak s návrhom majú problém viaceré politické strany.

OĽaNO na októbrovú schôdzu Národnej rady SR predkladá návrh novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky.

Slovensku hrozia značné hospodárske škody

„Hlavným účelom návrhu zákona je snaha predísť výraznému zvýšeniu platov niektorých ústavných a iných verejných činiteľov, predovšetkým politikov, v celkovej výške približne tri milióny eur formou ich ‚zmrazenia‘, a to v situácií, keď verejný dlh Slovenskej republiky stále dosahuje historické maximá (aktuálne 43,2 miliardy eur oproti 19,5 miliardy eur v roku 2008),“ uvádzajú v dôvodovej správe k návrhu s tým, že ak nepríde k zmrazeniu platov od nového roku, príjem poslanca bývajúceho mimo Bratislavský kraj, ktorých je výrazná väčšina, by vzrástol spolu s paušálnymi náhradami o 1 290 eur. To považuje hnutie OĽaNO za neoprávnené a nesprávne.

Návrh zákona v tomto ohľade podľa predkladateľov nadväzuje na obdobné legislatívne návrhy vládnej strany Smer-SD z rokov 2012 až 2017, ktorá ich v rokoch 2012 a 2013 presadzovala dokonca v skrátenom legislatívnom konaní s odôvodnením, že štátu hrozia značné hospodárske škody, pokiaľ by k takémuto zmrazeniu platov nedošlo.

Úroveň zmrazenia je podobná s návrhom vlády

Okruh dotknutých ústavných a iných verejných činiteľov a úroveň zmrazenia sú v návrhu zákona úplne rovnaké ako v obdobnom návrhu vládneho zákona z roku 2017, ktorým sa na rok 2018 platy v porovnaní s ich platmi z rokov 2011 až 2017 zvýšili len o jedno euro.

Ide o odmeny a iné náhrady poslancov NR SR a ich asistentov, prezidenta Slovenskej republiky, členov vlády Slovenskej republiky, predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, verejného ochrancu práv, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, štátnych zamestnancov vo verejných funkciách na ministerstvách a vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy, ako aj komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Platy ústavných a iných verejných činiteľov by mali byť plošne zmrazené podľa OĽaNO dovtedy, dokiaľ bude Slovenská republika hospodáriť s deficitom.

Návrh považujú za nezmysel

Poslanecký klub Smeru zatiaľ o zmrazovaní politikov podľa podpredsedu klubu Miroslava Číža nehovoril. „Zaregistroval som návrh, ale nehovorili sme o tom. Je to otázka, ktorá sa bude riešiť v rámci koalície, ale výstupy zatiaľ nie sú,“ povedal Číž v pondelok pre agentúru SITA.

Podpredseda SNS Anton Hrnko uviedol, že k populistickým a hlúpym nápadom sa nevyjadruje. Hnutie Sme rodina považuje podľa podpredsedu poslaneckého klubu Petra Pčolinského zmrazovanie platov považuje za populistický a nesystémový krok.

„Už dávno mala prísť koalícia so systémovým riešením, ale doteraz toho neboli schopní. Neustále zmrazovanie platov považujem za nezmysel, čo však neznamená, že poslanci by mali mať o tisíc eur vyššie platy,“ povedal Pčolinský pre agentúru SITA s tým, že nech sa platy valorizujú podľa nejakého vzorca. „Zmrazovanie je využívané len na marketing politikov,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton HrnkoMiroslav ČížPeter Pčolinský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina - Boris KollárSMER-SDSNS Slovenská národná strana