OĽaNO chcú vyjadrenie Kaliňáka k prezidentovej poľovačke

Ivan Gašparovič
Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Poslanec Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Richard Vašečka vyzýva listom ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby na najbližšom zasadnutí výboru pre obranu a bezpečnosť podal správu o pohybe prezidenta v lete roku 2009.

Agentúru SITA o tom informoval asistent hnutia Matúš Kollár.

„Česť a vážnosť tohto úradu musia byť očistené. Nemôžeme tolerovať stav, kedy v spoločnosti vznikajú pochybnosti a poškodzuje sa reputácia prezidenta Ivana Gašparoviča. Žiaľ, napomáha tomu aj nezvládnutá komunikačná stratégia Kancelárie prezidenta SR a rozhodnutie Vášho úradu nezverejniť v primeranej forme informácie, ktoré by tieto pochybnosti vyvrátili,“ píše Vašečka v liste ministrovi.

Úrad prezidenta je vystavený konšpiráciám

Vašečkovi je zároveň ľúto, že úrad prezidenta Slovenskej republiky je vystavovaný konšpiračným teóriám. Tento stav podľa Vašečku poškodzuje dobré meno najvyššieho ústavného orgánu Slovenskej republiky a krajiny ako takej.

Preto vyzýva ministra, aby predložil správu, ktorá by definitívne vyvrátila všetky konšpiračné teórie spojené s týmto prípadom. „Ak naďalej trváte na citlivosti a potrebe ochrany niektorých údajov, predložte, prosím, túto správu v primeranom režime utajenia na neverejné rokovanie výboru,“ dodal Vašečka.

Od Kaliňáka chce vysvetlenie

Robert Kaliňák
Foto: SITA/Marián Peiger

Poslanec zároveň chce, aby Kaliňák aj širokej verejnosti vysvetlil, prečo nezverejnil informácie o mieste pobytu prezidenta Ivana Gašparoviča v lete 2009.

„Vo chvíľach, keď je v stávke reputácia najvyššieho ústavného činiteľa, je pre očistenie mena pána prezidenta zverejnenie takýchto informácií kľúčové. Neviem si predstaviť, že by škoda spôsobená zverejnením aspoň ich relevantnej časti bola väčšia, ako je súčasné zotrvávanie v pochybnostiach znevažujúcich prezidenta SR,“ myslí si Vašečka.

Ten sa zároveň listom obracia aj na predsedu parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Jaroslava Bašku. Chce, aby predseda výboru v súlade s rokovacím poriadkom vyzval ministra Kaliňáka na predloženie správy o pohybe prezidenta v lete 2009 pred poslancami výboru pre obranu a bezpečnosť.

Prezident Ivan Gašparovič v nedeľnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12 uviedol, že je za to, aby bola odtajnená informácia o jeho pohybe počas poľovačky v auguste 2009, keď prišiel o život pri nešťastnej náhode horár Michal Bobák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičRichard VašečkaRobert Kaliňák