OĽaNO kritizuje políciu a je znepokojené nad zastavením vyšetrovania smrti exposlanca Gauliedera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
František Gaulieder
Pohľad na fotografiu bývalého poslanca NR SR Františka Gauliedera, ktorý prišiel o život za tragických okolností v sobotu 25. marca. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Hnutie OĽANO je znepokojené nad zastavením vyšetrovania smrti bývalého poslanca parlamentu Františka Gauliedera.

Ako agentúru SITA informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky, zo zverejnených informácií je podľa hnutia zrejmé, že polícia nemá jasno v okolnostiach smrti Gauliedera. „Polícia ešte stále nevie ani to, či bol Gaulieder unesený, alebo nie. Preto je predčasné robiť závery o príčine jeho smrti,“ uvádza sa vo vyhlásení.

OĽaNO hovorí o chybách polície

Polícia sa pri vyšetrovaní Gauliederovej smrti podľa OĽANO dopúšťala od začiatku chýb, čoho dôkazom je, že začala s hypotézou o samovražde, hoci bola nepravdepodobná, čo sa neskôr potvrdilo.

„Teraz zasa unáhlene uzatvára vyšetrovanie jeho smrti, hoci neukončila vyšetrovanie o jej okolnostiach. Vyzývame ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara, aby vyvodili závery doterajších nedostatkov vyšetrovania,“ dodáva hnutie.

Františka Gauliedera zrazil vlak

Ako v stredu informoval denník SME, v prípade smrti bývalého poslanca nešlo o vraždu. Pred niekoľkými dňami o tom rozhodol vyšetrovateľ kriminálnej polície v Nitre a zastavil trestné stíhanie. Denníku SME to potvrdila nitrianska policajná hovorkyňa Renáta Čuháková. „Trestné konanie vo veci trestného činu obmedzovania osobnej slobody naďalej prebieha,“ dodala.

Františka Gauliedera zrazil v noci z 24. na 25. marca pri Trnovci nad Váhom v okrese Šaľa vlak. Gaulieder bol od roku 1994 poslancom parlamentu za HZDS. V roku 1996 ho ako prvého poslanca protizákonne zbavili mandátu.

Dôvodom mal byť list, ktorý poslal vtedajšiemu šéfovi parlamentu Ivanovi Gašparovičovi, v ktorom sa vraj vzdal mandátu. Štát mu po sťažnosti na Európskom súde pre ľudské práva vyplatil odškodné 30-tisíc eur. Neskôr sa angažoval ako občiansky aktivista v Galante.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František Gaulieder
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti