OĽaNO: Ku kupovaniu hlasov vo voľbách došlo aj v Rakúsoch

Igor Matovič
Matovičovi OĽaNO podľa Petra Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv funguje ako rodinná firma. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Ku kupovaniu voličských hlasov podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nedošlo len v obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa), ale aj v neďalekej obci Rakúsy. Ako informoval v pondelok na tlačovej besede predseda OĽaNO Igor Matovič, v obci Rakúsy sú dva obvody.

„V prvom, kde Rómovia nebývajú, získal Robert Fico 70 hlasov a Peter Chudík so Stanislavom Kubánkom nula. V druhom obvode, kde Rómovia bývajú, Fico získal 35 krúžkov, Chudík 154 a Kubánek 143. Je evidentné, že tieto hlasy boli kúpené. Takýchto prípadov sú nie desiatky, ale stovky,“ vyhlásil Matovič.

Podľa Matoviča treba rozviazať ruky policajtom

Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity za druhej vlády Roberta Fica, Peter Pollák uviedol, že takéto praktiky sa robia každé voľby v rôznych obciach. Ako terajší člen štátnej volebnej komisii chce iniciovať v komisii diskusiu ako predchádzať kupovaniu hlasov. „Vyzývam tých, ktorí takto získavali hlasy, aby sa vzdali mandátu poslanca NR SR. Nech vrátia poslanecký mandát, lebo ho získali nelegálne. Zneužili chudobu a nevedomosť ľudí,“ vyhlásil Pollák.

Podľa Matoviča Smer-SD počas svojej vlády do obce Lomnička neinvestoval ani euro. Upozornil, že v Lomničke získal Chudík 324 hlasov a Kubánek 395 hlasov, Fico 270. Svedkovia svedčili, že za hlas dostávali krabičku cigariet. OĽaNO v tejto obci nemalo podľa Matoviča člena okrskovej volebnej komisie. Na prípad upozornila RTVS. Podľa Matoviča treba rozviazať ruky policajtom a prokurátorom, aby mohli volebnú korupciu vyšetrovať.

Podľa hovorkyne strany Smer-SD Ľubice Končalovej opozícia už spustila predvolebnú kampaň pred voľbami do VÚC. „Nie po prvýkrát vykonštruovanou témou, ktorú už aj polícia oficiálne uzavrela ako nepravdivú, útočí opozícia na regionálnych politikov. Strana Smer-SD sa do tejto neférovej hry nenechá vtiahnuť a jej kandidáti budú voličov oslovovať programom,“ uviedla pre agentúru SITA Končalová.

Podľa RTVS nový svedok potvrdil kupovanie voličských hlasov v obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa). Ide o prípad dvoch poslancov strany Smer-SD, ktorí boli podozriví z kupovania voličských hlasov v rómskych osadách. Informovala o tom RTVS v relácii Správy RTVS. Zdroj RTVS hovorí, že frekvencia ľudí, ktorí majú záujem o hlasy miestnych Rómov, je počas volieb veľmi častá, a deje sa to už roky.

Vyšetrovateľ prípad uzavrel

RTVS už dávnejšie upozornila na to, že v marcových parlamentných voľbách prekrúžkovali v obci najpopulárnejšieho politika Smeru-SD Roberta Fica dvaja poslanci Stanislav Kubánek a Peter Chudík.

Polícia po reportáži začala trestné stíhanie, niekoľko mesiacov vyšetrovala volebnú korupciu a napokon stíhanie zastavila. RTVS má k dispozícii uznesenie vyšetrovateľa, podľa ktorého sa sedem Rómov vo výpovediach najprv priznalo k tomu, že poslancom dali hlas za škatuľku cigariet. Označili aj človeka, ktorý hlasy pre poslancov kupoval. Ten to aj s údajným komplicom a dvoma poslancami odmietol. Vyšetrovateľovi sa však zdalo, že vo výpovediach sú rozpory.

Rómov teda konfrontoval s človekom, ktorý ich údajne podplácal. Všetci siedmi následne začali tvrdiť, že v prvej výpovedi klamali a všetko si vymysleli. Podľa právnikov je bežná prax, že ak svedok účelovo zmení výpoveď, vyšetrovateľ by mu mal pohroziť, že za klamstvo mu hrozí väzenie a svedok nakoniec vyjde s pravdou von. Nič podobné však vyšetrovateľ neurobil a prípad uzavrel.

OĽaNO podľa Tanka o kupovaní hlasov vedelo

Predseda Strany Rómskej únie na Slovensku František Tanko uviedol, že Pollák o skupovaní voličských hlasov v rómskych osadách vedel a nijako to neriešil. Tanko to povedal pred Úradom vlády SR na svojej tlačovej besede s tým, že skupovanie hlasov sa u nás deje od roku 1989, keď politici prišli na to, že Rómovia sa dajú ľahko ovplyvniť finančnými prostriedkami, čo mu je veľmi ľúto.

„Pán Igor Matovič mal niekoľko rokov pod sebou úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý viedol Peter Pollák. Ten mal informácie, že v daných lokalitách, kde je najväčšia koncentrácia rómskeho obyvateľstva na Slovensku, sa skupujú hlasy,“ povedal Tanko. Dodal, že nie je pravdou, čo povedal dnes na tlačovej besede Matovič, že nikto nebol v takýchto prípadoch stíhaný. Podľa neho OĽaNO priviedlo Rómov do väčšej chudoby ako boli.

„Nanútili im aktivačné práce za 66 eur,“ vyjadril sa. Je presvedčený, že hlasy sa kupujú vo veľkom. „Žiadna vláda nepriniesla riešenie tejto problematiky.“ Na otázku, či by sa mali poslanci za Smer-SD Peter Chudík so Stanislav Kubánek vzdať svojich mandátov reagoval Tanko s tým, že teraz je to už zbytočné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František TankoIgor MatovičPeter ChudíkPeter PollákRobert FicoStanislav Kubánek
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti