OĽaNO navrhlo odvolať predsedu parlamentu Pavla Pašku

Paška
Predseda NR SR Pavol Paška počas brífingu v Koženom salóne v trakte predsedu po mimoriadnej schôdzi NR SR. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – Pavla Pašku by mal parlament odvolať z funkcie predsedu Národnej rady SR. V úvode 29. schôdze parlamentu navrhol tento bod do programu zaradiť predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič. „Ľudia majú právo vedieť, ako sa správajú poslanci. Ide o bezprecedentný útok na slobodu tlače a preto nemôžete byť predsedom parlamentu tejto krajiny,“ vysvetlil Viskupič. Reagoval tak na rozhodnutie Kancelárie NR SR, ktorá obmedzila pohyb novinárov po budove parlamentu a zakázala fotografovať súkromné veci politikov na rokovacom stole.

Vládni zákonodarcovia za stranu Smer-SD Viskupičov návrh zamietli. Predseda poslaneckého klubu obyčajných ľudí preto začne zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej by poslanci mali rozhodovať o odvolaní Pašku z funkcie.

Strana Roberta Fica rovnako zamietla návrh predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša. Líder SDKÚ-DS presadzoval, aby vláda do 15 dní predložila do parlamentu správu o vyšetrovaní kauzy predaja emisií vrátane zoznamu, kto sa na obchode obohatil.

Poslanec za KDH Jozef Mikloško nepresadil, aby parlament diskutoval o situácii na Ukrajine.

Poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec neuspel s návrhom, aby kabinet do národnej rady predložil analýzu, ako sa zavedenie daňových licencií dotkne firiem.

Nezaradený poslanec Juraj Droba neúspešne navrhoval, aby poslanci mohli požiadať o minimálnu úroveň ochrany v podobe nepriestrelnej vesty a prilby. Podľa Drobu opití novinári napádajú v parlamente triezvych poslancov Smeru, s nepriestrelnou vestou by títo poslanci oslabili aspoň prvé agresívne útoky novinárov.

Zákonodarca za Most-Híd Zsolt Simon nepresadil požiadavku, aby vláda parlamentu podala správu o situácii v Jahodnej pri Košiciach, kde sa skúma ložisko na ťažbu uránu.

Podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová neuspela s návrhom, aby minister vnútra Robert Kaliňák predložil do národnej rady správu o narastajúcom radikalizme a extrémizme na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováIvan ŠtefanecJozef MikloškoJozef ViskupičJuraj DrobaPavol PaškaRobert KaliňákZsolt Simon
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti