OĽaNO navrhuje príplatky za prácu v sobotu a nedeľu

OĽaNO navrhuje príplatky za prácu v sobotu a nedeľu
Predseda strany OĽaNO Igor Matovič počas brífingu hnutia OĽaNO-NOVA na tému: Zaplaťme ľuďom prácu cez víkend! Plus 50 % za sobotu. Plus 100 % za nedeľu. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 14. januára (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR za OĽaNO navrhujú zaviesť povinný príplatok za prácu v sobotu vo výške 50 % a za prácu v nedeľu v sume 100 % z priemernej mzdy zamestnanca.

Na piatkovej tlačovej besede to uviedol šéf OĽaNO Igor Matovič. Upozornil na to, že na Slovensku pracuje v sobotu každý štvrtý zamestnanec a v nedeľu každý piaty zamestnanec. Návrh novely Zákonníka práce, ktorá zavádza povinné príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu, predložia poslanci za OĽaNO na najbližšiu schôdzu parlamentu.

Slovenskí zamestnanci podľa lídra OĽaNO pracujú v nedeľu najviac zo všetkých zamestnancov v rámci Európy. „Sme v tomto parametre číslo jedna v Európe,“ povedal. Naopak, najmenej zamestnancov pracuje počas nedieľ v Poľsku, a to 3 % zamestnancov. „Mali by sme sa podobať našim susedom,“ tvrdí Matovič.

Zákonník práce podľa Matoviča v súčasnosti povinné príplatky za prácu v sobotu a nedeľu neupravuje, hoci Robert Fico sľubuje Slovensku 12 rokov sociálny štát. „Každý človek by očakával, že Robert Fico bude týchto ľudí chrániť,“ zdôraznil. Práca cez soboty a nedele sa pritom podľa Matoviča týka stoviek tisícov zamestnancov. „Nedeľa by mala patriť rodine,“ povedal šéf OĽaNO. Pri hlasovaní o ich návrhu sa podľa Matoviča v parlamente ukáže, ako to Robert Fico myslí s ochranou pracujúcich ľudí vážne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRobert Fico
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti