OĽaNO navrhuje vyššiu sociálnu ochranu pre adoptívnych rodičov

Viskupič, Jurinová
Zľava: Poslanci OĽaNO Jozef Viskupič a Erika Jurinová. Foto: SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA 21. augusta (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO navrhujú predĺžiť ochrannú lehotu pre poistencov, ktorým nemocenské poistenie zaniklo po podaní návrhu na zverenie dieťaťa do starostlivosti.

Ide o adoptívnych rodičov, ktorým by ochranná lehota pri nemocenskom poistení trvala osem mesiacov, rovnako ako tehotnej žene. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informovala poslankyňa za OĽaNO Erika Jurinová. Takýto legislatívny návrh podali poslanci za OĽaNO na septembrovú schôdzu parlamentu.

Opozičná poslankyňa upozornila na to, že ak adoptívni rodičia v súčasnosti prídu o zamestnanie, po uplynutí sedemdňovej ochrannej lehoty im zanikne nárok na materskú dávku. „Takýto poistenec je tak diskriminovaný v nároku na materské,“ povedala.

Tehotná žena má totiž nárok na materskú dávku aj vtedy, ak si ju uplatní v osemmesačnej ochrannej lehote po zániku nemocenského poistenia. „Myslíme si, že toto je spravodlivé riešenie, najmä ak rodičia už reálne dieťa opatrujú,“ dodala Jurinová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika Jurinová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSociálna poisťovňa