Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veronika Remišová
Poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

OĽaNO navrhuje zmeny v protikorupčných zákonoch, páchateľom by hrozilo prepadnutie majetku

BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – Pilierom boja proti korupcii je dvojica zákonov, a to zákon o preukazovaní pôvodu majetku a zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu, uplatnení práva na náhradu škody štátom a treťou osobou v mene štátu a o odmene tretej osobe za uplatnenie tohto práva.

Na pondelkovej tlačovej besede to povedala poslankyňa Národnej rady SR za hnutie OĽaNO Veronika Remišová s tým, že na aktuálnu schôdzu NR SR predkladá hnutie novely oboch zákonov. Prerokovať by ich mali poslanci v utorok 13. februára.

V zahraničí sa zákona boja

Ako uviedla, zákon o preukazovaní pôvodu majetku je platný na Slovensku od roku 2010 a dodnes nepoznáme prípad, kde by štát podľa tohto zákona niekomu zhabal nelegálne nadobudnuté príjmy. V zahraničí sa podľa jej slov ľudia tohto zákona boja. Pripomenula, že v Rumunsku zhabali majetok piatim ľuďom a medzi nimi aj predsedovi vládnej strany.

„Vo Francúzsku je zákon tak prísny, že sa ho všetci boja, úrady sledujú, či príjmy zodpovedajú životnému štýlu konkrétneho človeka, či si nekupuje drahé autá, lode, dokonca sledujú, či nemá členstvo v drahých golfových kluboch,“ uviedla s tým, že ak zistia, že dotyčný žije nad pomery, podľa paušálnych stupňov mu potom zvýšia daň.

U nás podnikateľ Ladislav Bašternák zaplatil v hotovosti za sedem bytov a doteraz nevieme pôvod jeho peňazí, uviedla ako príklad a dodala, že aj mnohí politici, vysokí štátni funkcionári u nás žijú nad pomery. Vlastnia vilu na Floride, apartmány v Chorvátsku.

„Zákon má veľké diery, umožňuje deklarovať ako legálne príjmy aj neobvyklé obchodné operácie, kúpu a obratom predaj akcií za 40-násobok kúpnej ceny, zlegalizovať 30 miliónov dar od strýka z Ameriky,“ povedala.

Hrozí prepadnutie majetku

Preto OĽaNO prichádza s návrhom novely tohto zákona. „Chceme, aby sa za legálny príjem nepovažovali príjmy z neobvyklých obchodných transakcií,“ povedala a dodala, že menia aj Trestný zákon, aby páchateľ musel dokázať, že nenadobudol majetok trestnou činnosťou. „Inak mu bude hroziť prepadnutie majetku,“ podotkla s tým, že podobne to funguje aj v Taliansku.

Pri pojme „nelegálny príjem“ okrem toho, že ide o príjem nadobudnutý v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi by novela ustanovovala aj vyvrátiteľnú domnienku nelegálnosti príjmu v prípadoch, ak príjem nie je preukázaný a tiež vtedy, ak ide o taký neobvyklý príjem, vzhľadom na všetky okolnosti prípadu, že je odôvodnené predpokladať, že ide o príjem získaný konaním porovnateľným s legalizáciou príjmu z trestnej činnosti.

Petícia za hmotnú zodpovednosť

Poslanec Gábor Grendel (OĽaNO) pripomenul petíciu za hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov, pod ktorú sa podpísalo 107-tisíc občanov. Národná rada ju po parlamentných voľbách zobrala na vedomie a podľa neho vládna koalícia v tejto veci neurobila doposiaľ nič, hoci to má v programovom vyhlásení vlády.

„Odmietame ďalej čakať. lebo zo strany vládnej koalície zostáva len pri slovách,“ povedal s tým, že na aktuálnej schôdzi prerokujú poslanci návrh novely zákona, podľa ktorej verejný činiteľ je povinný s verejnými prostriedkami nakladať hospodárne a účelne. „Ak to poruší, za škodu zodpovedá vlastným majetkom,“ uviedol a dodal, že konanie na súde iniciuje generálny prokurátor a ak to odmietne, konanie môže iniciovať aj tretia osoba.

Podľa predkladateľov dvojice zákonov je korupcia jedným zo závažných problémov, ktoré trápia občanov Slovenskej republiky. V dôvodovej správe k návrhu novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu, uplatnení práva na náhradu škody štátom a treťou osobou v mene štátu a o odmene tretej osobe za uplatnenie tohto práva predkladatelia uvádzajú, že ak by navrhovaný právny mechanizmus existoval už v minulosti, mohol zachrániť milióny eur.

„Aby sa v budúcnosti predišlo vzniku ďalšej škody, je nevyhnutné vytvoriť právne nástroje, ktoré umožnia uvedomelým a angažovaným členom občianskej spoločnosti zastúpiť štát v situáciách, keď zlyháva pri výkone svojich primárnych funkcií,“ uviedli v dôvodovej správe k návrhu.

Odporúčané články

Hlina dostáva miesto medaily dýku do srdca, okomentoval Matovič zámer Vašečku po odchode z OĽaNO Richard Vašečka chce šéfovať KDH, k rozhodnutia kandidovať za predsedu ho doviedli dve veci

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X