Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
školská jedáleň
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA
14. septembra 2017 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

OĽaNO nesúhlasí s limitom 200-tisíc pre školské jedálne, prišli s vlastným návrhom

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Hnutie OĽaNO v diskusii k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložili poslanci za Most – Híd, navrhlo miernejší nárast finančného limitu na nákup potravín pre školské jedálne.

Ako vyplýva z pozmeňujúceho návrhu Eduarda Hegera a Veroniky Remišovej (OĽaNO), súčasný finančný limit vo výške 40 tis. eur by chceli zvýšiť na dvojnásobok, teda 80 tis. eur.

Opozícia neschvaľuje navýšenie

Návrh Petra Antala, Bélu Bugára a Gábora Gála (Most – Híd) na päťnásobné zvýšenie spomínaného limitu na dvestotisíc eur, považujú opoziční poslanci za neadekvátny aj vzhľadom na nezmenenú výšku limitu v tejto výške pre poskytovanie služieb.

Dokončením rozpravy k novele zákona o verejnom obstarávaní v druhom čítaní sa vo štvrtok začal ôsmy rokovací deň devätnástej schôdze Národnej rady SR.

„Súčasne, návrh vztiahnuť výnimku na postup vo verejnom obstarávaní len na zariadenia školského stravovania sa javí ako nesystémové riešenie. S rovnakým problémom týkajúcim sa nákupu kvalitných potravín sa snažia vysporiadať aj nemocnice či zariadenia sociálnych služieb,“ povedal Heger pri prezentácii jedného z dvoch pozmeňujúcich návrhov.

Žalostne malý podiel domácich potravín

K výraznému zvýšeniu limitu na potraviny pre školy Antal povedal, že hospodárnosť pri nákupoch bude naďalej platiť.

„To, že by došlo k neúmernému predražovaniu nákupov v školských jedálňach, absolútne vylučujem, lebo sú limitovaní jednotkovou cenou jedla. Vedúce školských jedální sa hrajú s centami, aby sa zmestili do jednotkovej ceny,“ povedal Antal v reakcii na výhrady. Zámerom je podľa neho dostať na rovnakú úroveň školy s rôznym počtom žiakov.

Antal očakáva, že to pomôže školám nakupovať kvalitnejšie potraviny, čo je jedným z účelov novely. Pripomenul, že podiel domácich potravín v školách je zhruba dvadsať percent, čo je podľa neho žalostne málo.

„Kvalita našich výrobkov v mnohom predčí zahraničné, ktoré dodávajú hospodárske subjekty a nejde im o to, aby bola dodaná kvalita, ale aby na tom zarobili,“ dodal Antal. Európska smernica umožňuje v tomto prípade limit 207 tis. eur.

Do tohto limitu by sa podľa neho nemocnice zrejme nezmestili, keďže tie poskytujú stravovanie celodenne. Zvýšený limit pre potraviny bude okrem škôl platiť aj pre zariadenia sociálnych služieb a domovy dôchodcov na základe pozmeňujúceho návrhu výboru pre hospodárske záležitosti.

Návrh zmien vo verejnom obstarávaní

Poslanci za OĽaNO s cieľom zabezpečiť jednoznačný výklad tiež navrhli, aby verejní obstarávatelia a obstarávatelia boli povinní vyhľadať a zohľadniť referencie uchádzačov alebo záujemcov uvedené v registri referencií, ak existujú. Žiadali zároveň spresniť terminológiu, aby bolo zrejmé, že ide o vylúčenie prvého uchádzača v poradí, nie akéhokoľvek uchádzača.

Cieľom navrhovaných zmien vo verejnom obstarávaní je zefektívnenie, zjednodušenie, zjednotenie a zrýchlenie postupov verejného obstarávania, ako aj zníženie administratívnej záťaže a odstránenie niektorých problémov.

Zatraktívniť by sa mal dynamický nákupný systém, ako rýchlejšia a flexibilnejšia forma verejného obstarávania, a to zavedením možnosti uzatvárať rámcové dohody aj pri tomto spôsobe obstarávania. Zásadnou zmenou návrhu je zjednodušenie postupu v prípade podlimitných (malých) zákaziek.

Môžu byť zadávané bez elektronického trhoviska aj na bežne dostupné tovary, služby alebo stavebné práce. Novela v prípade podlimitných zákaziek tiež umožňuje použitie jednoobálkového systému ponúk alebo zmenu poradia pri vyhodnocovaní dokumentov.

Odporúčané články

Opoziční poslanci obvinili národniara Hrnka, že sa vyhrážal predsedovi ÚPN Sulík podporil Istanbulský dohovor a žiada Fica, aby poslanci Smeru-SD jeho príklad nasledovali

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies