Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Učiteľ
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
28. augusta 2017 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

OĽaNO-NOVA navrhuje zaviesť vekový strop pre učiteľov

BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) – Zaviesť „vekový strop“ pre učiteľov navrhujú poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO-NOVA. Návrh novely Zákonníka práce poslanci prerokujú na septembrovej schôdzi parlamentu.

Náročná práca pedagóga

Podľa predkladateľov je pedagogický zamestnanec ukážkovým príkladom zamestnanca, ktorý musí spĺňať vysoké nároky na odbornosť, pohotovosť či príjemné vystupovanie a je tiež „nárazníkovou zónou“ medzi problémami žiakov s inštitúciou, pre ktorú pracuje, čo len zvyšuje riziko vypätých a stresových situácií.

„Vyššia miera trpezlivosti voči žiakom, či neraz aj strpenie bežne neakceptovateľných situácií a do istej miery často aj nahrádzanie rodičovských povinností len zvýrazňujú náročnosť tohto povolania. Dôkladné a svedomité plnenie povinností pedagogických zamestnancov si bezpochyby vyžaduje dobrú fyzickú aj psychickú kondíciu. Práca pedagóga sa od určitého momentu stáva s pribúdajúcim vekom čoraz náročnejšia,“ nazdávajú sa poslanci.

Pevná veková hranica

Na základe týchto skutočností preto navrhujú stanoviť pevnú vekovú hranicu, dosiahnutím ktorej automaticky zanikne učiteľský pracovný pomer.

„Z dôvodu možných negatívnych následkov takéhoto skončenia pracovného pomeru sa zároveň zavádza možnosť zmeny pracovných podmienok a tým aj predĺženia pracovnej zmluvy o ďalšie dva roky, a to v rámci uvedeného obdobia aj opakovane. Pri postupne sa zvyšujúcom dôchodkovom veku je nezavedenie vekového stropu pre učiteľov jednak prejavom hlbokej neúcty voči nim a zároveň podcenenie očakávaní žiakov od svojich učiteľov,“ dodávajú predkladatelia.

Navrhnutá právna úprava nie je v slovenskom právnom poriadku úplne nová. V podstate zanikne pracovný pomer zo zákona rovnako ako je to možné u štátnych zamestnancov v prípade skončenia štátnozamestnaneckého pomeru zo zákona pri dosiahnutí veku 65 rokov, a to podľa zákona o štátnej službe.

Ak poslanci novelu schvália, účinnosť nadobudne 1. januára 2018.

Odporúčané články

Rezort školstva potrebuje na čele odborníka, reaguje so znepokojením SMK Poslankyňa Cséfalvayová vidí veľké rezervy v oblasti školstva

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...