OĽaNO plánuje stopnúť asimiláciu Slovákov v zahraničí, podporiť chce aj výučbu slovenčiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ľudia,
OĽaNO chce zrušiť zákaz dvojitého občianstva. Foto: SITA/AP

Vládna strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) plánuje zastaviť proces asimilácie Slovákov v zahraničí podporou výučby slovenčiny v zahraničí či zrušením zákazu dvojitého občianstva, priblížil predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR a poslanec hnutia OĽaNO Milan Vetrák pri príležitosti dňa Slovákov žijúcich v zahraničí.

Jeho stanovisko poskytol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia OĽaNO. Dodal, že poslanci NR SR z hnutia OĽaNO a Ministerstvo kultúry SR v súčasnosti spolupracujú na vybudovaní Múzea a Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Bratislave.

Obrovský potenciál pre Slovensko

Dojčan priblížil, že počet Slovákov v zahraničí klesol za takmer 30 rokov o viac ako milión osôb. Vetrák podotkol, že tento proces asimilácie chcú zastaviť.

„K takým opatreniam patrí podpora vzdelávania v slovenskom jazyku v zahraničí, podpora vedecko-výskumných projektov, lektorátov, osvetovej a duchovnej činnosti, zvýšenie počtu vysokoškolských štipendií na Slovensku, zvýšenie finančnej podpory prostredníctvom dotácií, moderná návratová politika, zrušenie zákazu dvojitého občianstva, elektronické voľby zo zahraničia, či nový zákon o Slovákoch žijúcich v zahraničí a nová koncepcia starostlivosti štátu o nich,“ zdôraznil Vetrák.

Dojč dodal, že Slováci pracujúci či študujúci v zahraničí majú pre domovský štát obrovský potenciál. Napríklad z hospodárskeho hľadiska podľa údajov Svetovej banky predstavujú remitencie, teda peniaze, ktoré Slováci posielajú zo zahraničia svojim rodinám, asi dve percentá HDP, čo je zhruba dve miliardy eur.

Neoceniteľné skúsenosti a zručnosti

Prínos slovenských zahraničných komunít vyzdvihla aj ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO). Ocenila, že mnohí z nich slovenskú kultúru šíria a reprezentujú aj mimo Slovenska. Aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš poďakoval zahraničným Slovákom, ktorí nezabúdajú na svoje korene a naďalej sa o osud svojej vlasti zaujímajú.

„My sme však občanom sľúbili nielen nástup právneho štátu, ale aj hĺbkovú modernizáciu hospodárstva a verejných služieb, na čo je pripravených niekoľko veľkých investičných schém. K tejto rekonštrukcii štátu pozývame aj našich zahraničných Slovákov, ktorých skúsenosti a zručnosti sú naozaj často neoceniteľné,“ dodal.

Deň Slovákov žijúcich v zahraničí si Slovensko 5. júla pripomína od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Michal ŠipošMilan VetrákNatália MilanováPeter Dojčan
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti