OĽaNO žiada odstúpenie prokurátora Šufliarskeho pre jeho komunikáciu s obvineným Mariánom K.

Peter Šufliarsky, Veronika Remišová
Zľava: Námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky a Veronika Remišová z hnutia OĽaNO. Foto: SITA - koláž WBN
  • aktualizované 22. marca, 16:10

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Opozičné hnutie OĽaNO oceňuje, že bývalý námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek sa vzdal funkcie prokurátora.

Ako ďalej v piatok na brífingu uviedla predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Veronika Remišová, na druhej strane sú znepokojivé medializované informácie o komunikácii obvineného podnikateľa Mariana K. s prvým námestníkom generálneho prokurátora Petrom Šufliarskym.

Desiatky vzájomných správ

„Podľa informácií, ktoré majú údajne pochádzať z vyšetrovacieho spisu, došlo k vzájomnej komunikácii spomenutých osôb v období približne sedem mesiacov od januára 2017,“ povedala Remišová s odvolaním sa na tvrdenia Romana Kvasnicu, zástupcu poškodených v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky.

„Právny zástupca poškodených, ktorý má zároveň v zmysle príslušných ustanovení Trestného poriadku prístup k vyšetrovaciemu spisu, hovoril v médiách o dôvernosti vzťahu spomenutých osôb,“ uviedla Remišová.

Podľa nej pritom išlo o komunikáciu v období, keď sa množili podozrenia z vážnej trestnej činnosti Mariana K., na čo poukazoval vo svojich článkoch najmä neskôr zavraždený novinár. Z medializovaných informácií zároveň podľa Remišovej vyplýva, že polícia zaistila desiatky až stovky vzájomných správ.

Rýchlo vyvodená zodpovednosť

Opozičná poslankyňa v tejto súvislosti zdôrazňuje, že podľa platného zákona o prokurátoroch a etického kódexu samotnej generálnej prokuratúry je neprijateľné, aby si námestník generálneho prokurátora vymieňal údajne až stovky správ s človekom, ako je Marian K. „Prokurátor Šufliarsky si s Marianom K. nemal esemeskovať, on mal v tom čase riadne vyšetrovať podozrenia, o ktorých Ján Kuciak vtedy písal. Nie si písať v priateľskom tóne,“ povedala Remišová.

Neprípustnosť akýchkoľvek kontaktov s kriminálne problematickými osobami je podľa nej základným štandardom vo vyspelých demokratických krajinách.

„Nečinnosť prokuratúry voči pánovi Šufliarskemu je prinajmenšom zvláštna a vyvoláva oprávnene otázky. Za komunikáciu s jednou z obvinených bola pomerne rýchlo vyvodená zodpovednosť tak, že bývalý námestník generálneho prokurátora pán Vanek dnes už nie je ani len prokurátorom. Pri pánovi Šufliarskom, kde sú podozrenia niekoľkonásobne väčšie a závažnejšie ako pri pánovi Vanekovi, generálna prokuratúra nekoná,“ skonštatovala Remišová.

Čižnár si chce informácie overiť

Generálny prokurátor by mal podľa nej neodkladne pozastaviť Šufliarskemu funkciu prvého námestníka. „A ak vedeniu prokuratúry záleží na posilnení dôveryhodnosti prokuratúry a očistení sa od spomínaných závažných podozrení, pán Šufliarsky by mal zvážiť svoje pôsobenie na poste prokurátora a prijať osobnú zodpovednosť,“ dodala Remišová.

Podľa stanoviska Generálnej prokuratúry SR podobne ako v prípade Reného Vaneka, keď si generálny prokurátor Jaromír Čižnár medializované informácie verifikoval z relevantných zdrojov, bude rovnako postupovať aj v prípade Petra Šufliarskeho.

„Až následne zaujme generálny prokurátor kvalifikované stanovisko,“ uviedla hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová s tým, že Čižnár je aktuálne v zahraničí.

Policajné lustrácie poškodených

Na vzájomnú komunikáciu Mariana K. a Petra Šufliarskeho poukázal v médiach advokát Roman Kvasnica. „Bez toho, aby som hovoril o konkrétnostiach, musím povedať, že ma prekvapila dôvernosť ich vzťahu, ktorý považujem v tom čase za mimoriadne priateľský,“ povedal pre spravodajský denník.

Šufliarsky však zároveň vystupuje ako poškodený v prípade prípravy jeho likvidácie. Tento prípad, spolu s údajnou prípravou likvidácie prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica, prešiel z kompetencie tímu, ktorý vyšetruje vraždu novinára Kuciaka pod policajnú inšpekciu. Ako dôvod boli uvedené policajné lustrácie poškodených.

Šufliarsky na brífingu v januári skonštatoval, že nevylučuje obvineného podnikateľa Mariana K. z okruhu osôb, ktoré by mali záujem ho zlikvidovať. Zdôraznil, že vždy v rámci trestných vecí Mariana K. konal v jeho neprospech.

„V trestnom konaní vidím svet čierno-bielo,“ povedal s tým, že ho zaujíma len to, či je niekto trestne zodpovedný alebo nie. To mohol byť podľa neho dôvod aj na prípravu jeho likvidácie.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o stanovisko aj Generálnu prokuratúru SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter ŠufliarskyVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti