OĽaNO žiada okamžité vypočutie Kaliňáka, Grendel prirovnal jeho vystúpenie ku taktike Kočnera

Gábor Grendel
Poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Gábor Grendel. Foto: archívne, SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 7. augusta (WebNoviny.sk) – Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) žiada generálneho prokurátora, aby okamžite vytvoril vyšetrovací tím a v prvom rade vypočul Roberta Kaliňáka.

„Ľudia podozriví zo spáchania trestných činov nemajú vystupovať v televízii, ale pred vyšetrovateľmi,“ konštatovala predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

Reakciu hnutia na utorňajšie vyhlásenie Roberta Kaliňáka vo veci testu na detektore lži v súvislosti s kauzou únosu vietnamského občana agentúre SITA zaslal hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

„Je absurdné, že sa Robert Kaliňák snaží vyviniť zo zločinu únosu testom na detektore lži u človeka, ktorý podnikal s dcérou Vladimíra Mečiara, rovnako podozrivého z únosu Michala Kováča mladšieho,“ uviedol predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Dodal, že kým jemu v roku 2014 určili médiá, u koho má absolvovať test na detektore lži, Robert Kaliňák si túto istú firmu zaplatil sám.

Podozrenia zo spáchania trestných činov

Na Slovensku podľa Remišovej existujú vážne podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov. „Takéto podozrenia sa neoverujú na detektore lži, ale musia byť riadne vyšetrené orgánmi činnými v trestnom konaní. Na používanie detektora lži sú rozporuplné názory a slovenské súdy ho neuznávajú ani ako dôkaz,“ povedala Remišová.

„Snahu o vyšetrenie zapojenia svojej osoby do únosu a do operácie cudzej tajnej služby označuje Robert Kaliňák za útok na Slovensko. Robert Kaliňák nie je Slovensko. Dobrú povesť Slovenska poškodili predovšetkým tí, ktorí umožnili zneužitie štátneho majetku a našej krajiny na operáciu cudzej tajnej služby,“ pokračovala.

Grendel prirovnal Kaliňáka ku Kočnerovi

Podľa tieňového ministra vnútra Gábora Grendela pripomína vystúpenie Roberta Kaliňáka taktiku Mariána Kočnera v kauze zmenky.

„Keď všetky indície smerovali k tomu, že podpisy Pavla Ruska na miliónových zmenkách sú falošné, Kočner vytiahol z klobúka vlastného znalca, ktorý mal potvrdiť opak. Podobne vyznieva aj prezentovanie výsledkov detektora, ktorý si vybral jeden z hlavných podozrivých,“ vyjadril sa Grendel.

„Robert Kaliňák by mal nechať dokazovanie na vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí jediní môžu potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenia o jeho účasti na únose vietnamského podnikateľa,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GrendelIgor MatovičRobert KaliňákVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti