Olympiáda na Slovensku nebude, Krakov stiahol kandidatúru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Olympijské_kruhy
Foto: SITA/AP

KRAKOV 26. mája (WEBNOVINY) – Kandidatúra Krakova na usporiadanie zimných olympijských hier 2022 ešte nie je pochovaná, definitívne rozhodnutie padne až po stretnutí zainteresovaných strán vrátane Slovenského olympijského výboru.

Iný záver neúspešného referenda občanov metropoly Malopoľského vojvodstva ako odstúpenie od zámeru sa však nedá očakávať. Na oficiálnej stránke olympic.sk to priznal prezident SOV František Chmelár.

Rozhodlo referendum

V nedeľňajšom ľudovom hlasovaní spojenom s voľbami poslancov do Európskeho parlamentu sa až 69,72 % obyvateľov mesta postavilo proti kandidatúre, v ktorej Krakov vystupoval spoločne so Zakopaným a slovenskou Jasnou, kde sa mali uskutočniť súťaže v alpskom lyžovaní. Na referende sa zúčastnilo 35,96 % obyvateľov Krakova, kvóta potrebná na jeho platnosť bola 30 %.

Referendum o ZOH 2022 inicioval starosta Krakova Jacek Majchrowski. „Musíme odvolať našu kandidatúru. Podpora verejnosti je jednou zo základných vecí, ktorú požaduje Medzinárodný olympijský výbor,“ povedal v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RMF FM Majchrowski.

Za posledný rok prišlo k veľkej zmene podpory zo strany verejnosti. V prvých mesiacoch snáh Krakova o usporiadanie ZOH 2022 malo mesto silnú podporu obyvateľov. „Prieskumy nám ukázali, že v tom čase bola verejná mienka na strane kandidatúry. V Krakove to bolo vyše 60 % a podobne aj v celom Poľsku. Postupne sa to začalo meniť,“ doplnil pre RMF FM Majchrowski.

Hlas Poliakov sa nedá spochybniť

Olympiáda
Foto: SITA/AP

„V každom prípade je nám ľúto, že referendum v Krakove, ktoré zaujímalo aj nás, sa skončilo takto. Treba povedať, že Slovensko nemá na to, aby sa samo uchádzalo o usporiadanie zimných olympijských hier. Naša jediná šanca usporiadať aspoň niektoré olympijské súťaže je iba v spolupráci s Poliakmi. Podobná šanca sa podľa mňa už dlho nezopakuje. Pochybujem, že v dohľadnom čase sa o to niekto v tomto regióne znovu pokúsi. Súčasný hlas občanov Krakova proti olympijskej kandidatúre zaznel tak silno, že sa to nedá spochybniť,“ uviedol Chmelár.

V pondelňajšom telefonickom rozhovore s prezidentom Poľského olympijského výboru Andrzejom Kraśnickým sa dozvedel, že výsledok referenda ešte neznamená automaticky stiahnutie prihlášky Krakova. Líder POV predtým o celej veci hovoril s primátorom Krakova Jacekom Majchrowským a z jeho slov vyplýva, že informácia z magistrátu mesta o stiahnutí kandidatúry, ktorá sa dostala do médií, bola predčasná.

„Keďže do projektu je zaangažované nielen poľské Zakopané, ale aj slovenská strana a náš prípravný výbor, podobnému kroku musí predchádzať rokovanie predstaviteľov mesta Krakov s ďalšími zainteresovanými subjektmi,“ uviedol veci na správnu mieru Chmelár a dodal: „Rokovanie aj s našou účasťou sa uskutoční v piatok 30. mája priamo v Krakove.“

V boji o usporiadanie ZOH 2022 postupne odpadáva jedno európske mesto za druhým. Už pred Krakovom politické rozhodnutie vyradilo z hry švédsky Štokholm, ktorý stiahol podanú prihlášku. Ešte skôr povedali „nie“ obyvatelia bavorského Mníchova či švajčiarskych St. Moritzu a Davosu. Na vážkach je aj Oslo, kde nenašli politici v tejto otázke zhodu.

Olympiáda
Foto: SITA/AP

O olympiádu súperia štyria kandidáti

„Som prekvapený negatívnym výsledkom referenda v Krakove. Bola to veľká príležitosť pre mesto, kraj a celé Poľsko. Vďaka hrám sa mohli zimné športy v Poľsku rýchlejšie rozvíjať a napredovať aj ich infraštruktúra. Naďalej sa budeme usilovať o športové vrcholy, ale tentoraz z inej pozície. Referendum sa konalo príliš neskoro, všade inde boli oveľa skôr,“ komentoval výsledky referenda pre Eurosport prezident Poľského lyžiarskeho zväzu Apoloniusz Tajner.

Momentálne sa o právo usporiadať ZOH 2002 uchádzajú ešte čínsky Peking, kazašské Almaty a ukrajinský Ľvov, ktorý je však prakticky diskvalifikovaný pre ozbrojený konflikt na Ukrajine. Definitívne rozhodnutie o usporiadateľovi padne na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v malajzijskom Kuala Lumpure.

Názory verejnosti sa zmenili po zimných olympijských hrách 2014 v Soči, ktoré boli megalomanské a predražené. Príklad ruského mesta všetkých odstrašil. „V nedeľu som sa vrátil z Cypru, kde sme mali zasadnutie Európskych olympijských výborov. Po rozhovore s nórskymi kolegami si myslím, že Oslo rovnako ako Krakov nebude kandidovať. Soči síce pripravilo pekné a mimoriadne dobre organizované hry, ale predsa len vystrašilo všetkých vysokými nákladmi. MOV už pracuje na programe Agenda 2020, kde by mal prijať opatrenia, aby neprichádzalo k predražovaniu, ktoré by mohlo ohroziť samotnú existenciu olympijských hier,“ tvrdí František Chmelár.

Na začiatku kandidátskeho procesu mali Poliaci podporu verejnosti, ktorá sa však začala postupne vytrácať. Dôvodom sú predovšetkým financie. „Bude treba dobre porozmýšľať, čo Poliakov vystrašilo. Podľa mňa to, že musia stavať zimné štadióny, ktoré až tak nepotrebujú, keďže hokej u nich nie je veľmi populárny. Veľké štadióny by boli pre nich preto v budúcnosti záťažou, určite by ich odľahčilo, ak by mohol byť hokej na Slovensku. Aj k tomu smeruje aktuálne snaženie MOV,“ dodal František Chmelár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František Chmelár