Olympijskí víťazi pohoreli, zlato získal Vic Wild

Vic Wild
Radosť Vica Wilda po zisku zlatej medaily v stredajšom paralelnom obrovskom slalome. Foto: SITA/AP

ROZA CHUTOR 19. februára (WEBNOVINY) – Rusko má ďalšieho olympijského víťaza, pre ktorého nie je ruština materinským jazykom, zlatú medailu v paralelnom obrovskom slalome snoubordistov na XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči získal Vic Wild. Dvadsaťsedemročný rodák z USA vo veľkom finále stredajšej súťaže zdolal Švajčiara Navina Galmariniho.

V prvej jazde bol rýchlejší jeho súper, ale 54 stotín sekundy k dobru mu nestačilo a Wild si na červenej trati vybojoval prvenstvo s náskokom 2,14 s. Bronz putuje do Slovinska: postaral sa o to Žan Košir, ktorý si v malom finále poradil s Nemcom Patrickom Busslerom – vyhral obe jazdy s celkovým náskokom 2,26 s. Slovensko nemalo zastúpenie.

Obrazom: Streda na olympiáde v Soči

Wild je bronzový medailista z paralelného obrovského slalomu na MS 2013 v Stonehame. Ruské občianstvo získal po tom, ako sa pred tromi rokmi oženil s ruskou snoubordistkou Aľonou Zavarzinovou, ktorá si v stredu vybojovala v tej istej disciplíne bronzovú medailu.

„Ďakujem Rusku za šancu získať túto zlatú medailu. Prežívam neuveriteľné pocity, ťažko sa mi hľadajú slová. Podpora od ruských fanúšikov a tímových kolegov mi veľmi pomohla. Športu som obetoval od svojich siedmich rokov veľa. Do poslednej jazdy som dal všetko. Som šťastný, že aj Aľona má medailu, s jednou by to bolo horšie. Čo viac si môžeme želať?“ sprostredkoval Wildovo nadšenie spravodajský servis ZOH 2014.

Zavarzinová a Wild nie sú prvým manželským párom medailistov z jedných ZOH v rovnakej disciplíne, v roku 2002 v Salt Lake City získali Raphaël Poirée bronz s francúzskou a Liv Grete Poiréeová striebro s nórskou biatlonovou štafetou na 4 x 7,5 km.

„Striebro som nečakal, je to skvelý pocit. Pred rokom som nechal zamestnanie a vrhol sa na tréning, ale nikdy to nestačilo na pódium. Dnes som mal obrovskú chuť postaviť sa naň. V každej jazde som riskoval a fungovalo to,“ vyhlásil Galmarini.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

V Parku extrémnych športov Roza Chutor úplne pohoreli olympijskí víťazi – na slovinských snoubordistoch. Rok Marguč zastavil v osemfinále 38-ročného obhajcu vancouverského zlata Jaseyho Jaya Andersona z Kanady, Košir vyradil dvojnásobného olympijského víťaza zo Salt Lake City 2002 a Turína 2006 Philippa Schocha zo Švajčiarska.

V tej istej fáze vyhasla aj ďalšia z domácich nádejí – víťaza kvalifikácie Andreja Soboleva klasifikovali až na deviatej priečke. Z kvalifikácie nepostúpil líder Svetového pohára v tejto disciplíne Lukas Mathies z Rakúska.

Výsledky – paralelný obrovský slalom v snoubordingu

muži: 1. Vic Wild (Rus.), 2. Navin Galmarini (Švaj.), 3. Žan Košir (Slovin.), 4. Patrick Bussler (Nem.), 5. Rok Marguč (Slovin.), 6. Rok Flander (Slovin.), 7. Simon Schoch (Švaj.), 8. Andreas Prommegger (Rak.)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom