Olympijský oheň sa na potulkách Ruskom ponorí aj do Bajkalu

Olympijská štafeta
Grécky lyžiar Ioannis Antoniou (vpravo dole) začal beh s olympijskou štafetou pred ZOH v Soči. Foto: SITA/AP

MOSKVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Rusi sa pripravujú na najdlhší štafetový beh s olympijským ohňom. Predtým, než ho slávnostne zapália 7. februára 2014 v dejisku zimnej olympiády v Soči, prejde zapálená pochodeň všetkými 83 regiónmi rozlohou najväčšieho štátu na svete. Oheň je už od nedele na ruskej pôde, kam ho priviezli zo starovekej Olympie.

V pondelok v Moskve na Červenom námestí primátor Sergej Sobianin odovzdal štafetu tohto mierového symbolu do rúk synchronizovanej plavkyne Anastasie Davydovovej.

Zapálená pochodeň bude ešte dva dni v hlavnom meste Ruska a odtiaľ ju prevezú do starobylého mesta Kolomna v moskovskom regióne.

Neskôr štafeta s ohňom navštívi aj extrémne ruské regióny ako polostrov Čukotka na Ďalekom východe, ohnisko etnických nepokojov na Severnom Kaukaze či Kaliningrad v európskej časti Ruska.

Obrazom: Zapálenie olympijskej štafety pred ZOH v Soči

Olympijský plameň zažije aj prírodné extrémy. Na jadrovom ľadoborci sa bude plaviť k severnému pólu, potopí sa do najhlbšieho sladkovodného jazera na svete Bajkalu a vystúpi aj do výšky 5642 m, kde sa týči najvyšší európsky vrch – majestátny Elbrus na Kaukaze. Jeden kilometer z celkovo 65-tisícovej púte kilometrov potiahne oheň jelení záprah na saniach.

Ruské najvyššie úrady dokonca zvažovali, že oheň vystrelia do vesmíru. Z bezpečnostných dôvodov však tento plán zavrhli, ale zhasnutá pochodeň sa do vesmíru predsa len dostane. Vynesú ju tam dvaja ruskí kozmonauti 7. novembra na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Ich návrat na Zem je plánovaný o štyri dni neskôr.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom