Olympijský šampión v osemstovke David Rudisha do Tokia nepôjde, zvažuje skôr ukončenie kariéry

David Lekuta Rudisha
Kenský bežec David Rudisha. Foto: archívne, SITA/AP

Dvojnásobný olympijský víťaz v behu na 800 m Keňan David Rudisha už tretie zlato spod piatich kruhov zrejme nepridá. Tento rok v Tokiu nebude obhajovať svoj triumf spred piatich rokov z Ria de Janeiro.

Tridsaťdvaročný Rudisha má permanentné problémy s natiahnutým stehenným svalom a jeho agent Michel Boeting pre AP potvrdil, že olympijské hry s určitosťou nestihne. Mužská osemstovka sa v Tokiu začne rozbehmi 31. júla.

Jeho svetový rekord stále platí

„Olympijské hry teraz neprichádzajú do úvahy. Reálne rozmýšľame skôr nad tým, či ešte má zmysel pokračovať v kariére alebo skončiť,“ uviedol Boeting v telefonickom rozhovore.

Rudisha súťažne nebehal od roku 2017. Jeho súčasné zranenie je spojené s chronickým zápalom sedacej kosti.

Fenomenálny Keňan počas svojho triumfu na OH 2012 v Londýne utvoril dodnes platný svetový rekord 1:40,91 min. Odvtedy sa tomuto času nikto nepriblížil na menej ako jednu sekundu.

Potrebuje pokoj na rozhodovanie

O štyri roky neskôr v Riu de Janeiro Rudisha obhájil zlato výkonom 1:42,15 min, svoju kariéru ozdobil aj dvoma zlatými medailami z majstrovstiev sveta v rokoch 2011 a 2015.

Podľa Boetinga zatiaľ nie je isté, či sa jeho klient chce sústrediť na účasť na MS 2022 v americkom Eugene.

„Jeho motiváciou v posledných rokoch bola iba olympiáda. Ťažko teda odhadnúť, či sa ešte bude chcieť zúčastniť aj na majstrovstvách sveta. Momentálne potrebuje pokoj na rozhodovanie o svojej ďalšej kariéry, či ešte vôbec chce zotrvať pri súťažnom behaní. Musí sa rozhodnúť slobodne bez vonkajších vplyvov,“ vysvetlil Boeting.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David RudishaMichel Boeting