Olympijský víťaz Matej Tóth je dočasne suspendovaný a hrozí mu tvrdý trest

Matej Tóth
Matej Tóth Foto: SITA/AP.

BRATISLAVA 9. júla (WebNoviny.sk) – Slovenský chodec Matej Tóth nebude na augustových majstrovstvách sveta v atletike v Londýne obhajovať zlatú medailu spred dvoch rokov z Pekingu.

Úradujúci olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro má nezrovnalosti v biologickom pase a dočasne ho suspendovali, informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na Útvar integrity atletiky (AIU). Tóth má do vyrieknutia verdiktu pozastavenú činnosť, hrozí mu štvorročný trest.

„S poľutovaním oznamujem, že definitívne nebudem štartovať na augustových majstrovstvách sveta v atletike v Londýne. Dôvodom je psychická a fyzická vyčerpanosť a z toho vyplývajúci tréningový výpadok. Tento stav spôsobila správa od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), ktorá ma upozornila na štatistické odchýlky v mojom biologickom pase a požiadala ma o vysvetlenie,“ uviedol M. Tóth v sobotu neskoro večer v stanovisku pre agentúru SITA.

Rodák z Nitry, ktorý vlani získal ocenenie Športovec roka v rámci SR, bol vždy tvrdým odporcom dopingu a kriticky sa vyjadroval na adresu dopingových hriešnikov. „Keďže som počas celej mojej kariéry zásadne vystupoval proti akýmkoľvek nekalým praktikám a absolútne vylučujem akékoľvek pochybenie. Táto správa ma šokovala, preto sa teraz sústredím najmä na to, aby som s pomocou rešpektovaných svetových odborníkov z rôznych oblastí preukázal, že ide o prirodzený fyziologický stav organizmu, ktorý mohol vyvolať môj vtedajší zdravotný stav,“ pokračoval 34-ročný Tóth, ktorý podrobnejšie vzniknutú nepríjemnú situáciu nerozoberal: „Podľa regúl sa až do ukončenia prípadu nemôže žiadna strana k prípadu verejne vyjadrovať, preto zdvorilo žiadam, aby ste rešpektovali túto situáciu.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Tóth