Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jana dubovcová
Foto: SITA/Marián Peiger
10. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Ombudsmani: Situácia na Slovensku podkopáva prácu Dubovcovej

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Súčasná situácia na Slovensku podkopáva prácu slovenskej verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej. Píše sa to v liste, ktorý predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi poslal predseda Európskeho regiónu Medzinárodného inštitútu ombudsmanov Peter Tyndall.

Inštitút má 160 členov v 90 krajinách. Podkopávanie práce ombudsmanky sa medzinárodne podľa listu chápe ako dôkaz nedostatku rešpektu k právam občanov.

Inštitút chce so situáciou pomôcť

„Vyzývam vás na čo najrýchlejšie riešenie situácie a tým aj potvrdenie, že NR SR podporuje demokraciu, ľudské práva a právny štát,“ uviedol v liste Tyndall. Ako dodal, medzinárodný inštitút ombudsmanov je ochotný v tomto pomôcť.

Inštitút je podľa vlastných slov znepokojený ťažkosťami, ktorým čelí slovenský ombudsman, pričom konštatuje, že táto inštitúcia je na Slovensku dobre etablovaná a v súlade s medzinárodnými pravidlami.

V demokracii sa očakáva preverenie správy

Ako v iných štátoch, ombudsman je napojený na parlament a spoločne s ním spolupracuje s vládou pri ochrane práv občanov. V súlade s medzinárodnou praxou môže slovenská ombudsmanka prešetrovať sťažnosti občanov a iniciovať vlastné vyšetrovania. Verejný ochranca práv podáva parlamentu správy ako aj každoročnú Výročnú správu.

„Rozhodnutie Národnej rady SR vrátiť Výročnú správu verejného ochrancu práv za rok 2012 a vaše rozhodnutie nezahrnúť mimoriadnu správu verejného ochrancu práv do agendy je podľa našich skúseností bezprecedentné. Očakáva sa, že úlohou parlamentu je podporovať a chrániť prácu ombudsmana. Dá sa očakávať, že ombudsman niekedy počas svojej práce predloží správu, ktorá je kritická k činnosti vládnych orgánov. V demokracii sa však očakáva, že takáto správa sa preverí a bude sa na jej základe aj konať,“ informuje Medzinárodný inštitút ombudsmanov v liste zaslanom predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi.

Mimovládky sa postarali o petíciu

Zástupcovia mimovládnych organizácií v utorok odovzdali v Bratislave verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej podpornú petíciu, ktorú podpísalo 2 700 ľudí. Petíciu spustila analyticko-výskumná organizácia s názvom Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) v januári. Za mimovládky ombudsmanke petíciu odovzdala Elena Gallová Kriglerová.

Dôvodom výzvy na podporu verejnej ochrankyne práv Centra pre výskum etnicity a kultúry bolo jednak neprerokovanie mimoriadnej správy ombudsmanky v septembri minulého roku, v ktorej sa okrem iného zaoberala aj policajným zásahom na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou z 19. júna 2013. Dubovcová takisto nedostala slovo 8. januára na rokovaní vlády, kde chcela tiež hovoriť o tomto zásahu. „Nevypočutie ochrankyne práv v parlamente a vo vláde je prejavom arogancie charakteristickej pre nedemokratické režimy,“ uviedlo v texte výzvy na podporu centrum.

„Cítili sme potrebu podporiť Janu Dubovcovú, keďže už niekoľko mesiacov vláda aj parlament vehementne ignorovali jej mimoriadne správy,“ povedala Gallová Kriglerová. Ako zároveň povedala, boli prekvapení, aký veľký úspech petícia mala. „Evidentne sme zachytili moment, keď boli mnohí ľudia na Slovensku nahnevaní, ako štátne inštitúcie pristupujú k tomuto úradu,“ doplnila.

Janu Dubovcovú iniciatíva potešila

Petícia podľa jej slov vyjadrovala symbolickú podporu a hovorila o tom, že naozaj to, čo navrhuje Jana Dubovcová, by mali štátne inštitúcie a verejné orgány brať zodpovedne a seriózne do úvahy. „Výzva petície bola symbolická voči politikom, aby bola mimoriadna správa naozaj prerokovaná a aby návrhy a odporúčania verejnej ochrankyne práv boli vzaté do úvahy,“ poznamenala Elena Gallová Kriglerová z Centra pre výskum etnicity a kultúry.

Janu Dubovcovú petícia od mimovládnych organizácií potešila, dozvedela sa o nej až v čase, keď už prebiehala. „V podstate ma to veľmi podporilo, pretože to bolo akurát v tom období, keď orgány verejnej správy, Riaditeľstvo Policajného zboru či ministerstvo vnútra nereagovali na opatrenia, ktoré som navrhovala,“ povedala. Zároveň doplnila, že vláda, aj keď dostala dve vyrozumenia, tak ich ani neprerokovala, čiže to bolo dosť zložité obdobie. „A práve vtedy, si myslím, že takáto pomoc, podpora a poukázanie na to, že dochádza k porušovaniu práv, boli veľmi dôležité a významné,“ uzavrela verejná ochrankyňa práv Dubovcová.

Odporúčané články

Slovensko mešká s ombudsmanom pre deti, má len webstránku Deti z polepšovní hladujú, upozornila v správe Dubovcová

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...