Ombudsmanka a Kaliňák sa hádali kvôli zásahu voči Rómom

Romovia
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová a minister vnútra Robert Kaliňák sa dnes na ľudskoprávnom výbore parlamentu sporili o tom, či bol júnový zásah polície v rómskej osade v Moldave nad Bodvou v poriadku.

Tvrdenie polície o tom, že nevstupovali do obydlí, sa podľa Dubovcovej nepotvrdilo. „Dôkazy, ktoré sme zozbierali, svedčia o opaku,“ povedala.

„Neviem si predstaviť, že by polícia urobila takúto akciu napríklad v petržalských panelákoch,“ dodala s tým, že išlo o represívnu akciu. „Nenašli sme právny titul na to, aby bola táto akcia vykonaná.“

Minister Kaliňák výpoveď spochybnňuje

Minister vnútra Robert Kaliňák na výbore tvrdil, že správa ombudsmanky Dubovcovej o zásahu je spolitizovaná. „Celému prípadu uškodila hyperbolizácia. Najviac poškodilo relevantnosti faktov a výpovedí uvádzanie o 80 zranených a útoku na malé dieťa, ktoré sa nepotvrdili,“ vyjadril sa Kaliňák.

Ombudsmanka Dubovcová nepovažuje inšpekciu ministerstva vnútra za nezávislý orgán. „Nemá atribúty nezávislého kontrolného orgánu,“ povedala. „Inšpekcia veľakrát preukázala tvrdý prístup k policajtom,“ oponoval jej minister Kaliňák. Dodal, že inšpekcia nie je orgán činný v trestnom konaní, a preto nemusí napríklad vypočúvať svedkov. „Je to inštitúcia, ktorá prešetruje proces polície,“ uviedol. Ak bol porušený zákon či ublížené na zdraví, treba sa podľa ministra obrátiť na prokuratúru.

Pravdu nepozná ani KDH

Poslanec Pavol Hrušovský (KDH) priznal, že z doteraz predložených správ o zásahu v Moldave sa ťažko hľadá pravda. „Mne z tohto vychádza, že tu niekto tú pravdu nehovorí, vyzerá to na remízu,“ povedal.

Poslanec Vladimír Jánoš zo Smeru-SD povedal, že zásah polície sa hodnotí na základe straníckej príslušnosti. „Je mi ľúto, že hodnotíme zásah polície na základe príslušnosti k politickej strane. Pre mňa je záväzná správa ministerstva vnútra,“ dodal.

Parlamentný výbor mimoriadnu správu ombudsmanky vzal na vedomie, no odmietol, aby sa o nej rokovalo v pléne národnej rady. Na rokovanie výboru prišli aj niekoľkí obyvatelia osady v Moldave nad Bodvou, výbor však neodhlasoval možnosť, aby dostali slovo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana DubovcováPavol HrušovskýRobert KaliňákVladimír Jánoš