Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jedalen jedlo deti
ilustračné foto Foto: SITA/Milo Fabian
18. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Ombudsmanka bojuje za peniaze na jedlo detí v polepšovniach

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová v liste vyzvala nového ministra školstva Petra Pellegrinho, aby navýšil normatív na nákup potravín v reedukačných centrách.

Ombudsmanka trvá na svojich zisteniach v reedukačných centrách a aj na pozornosti, ktorú si táto téma hladu detí zaslúži, agentúru SITA informoval ombudsmankin poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko. Rezort školstva podľa Dubovcovej ani po roku neupravil finančné limity na nákup potravín. Tie sa momentálne pohybujú od 2,45 do 3,01 eura na zabezpečenie jedla na raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru.

Štát rok ignoruje zistenia o polepšovniach

Právo dieťaťa na dostatočnú výživu obsahuje aj požiadavku na dostatok stravy, preto je podľa ombudsmanky nemysliteľné, že štát už rok ignoruje jej zistenia v reedukačných centrách. Zmenu normatívu môže ministerstvo školstva kedykoľvek upraviť novým nariadením, pripomenul Glovičko.

Ombudsmanka po tom, čo na tému upozornila bývalého ministra školstva Dušana Čaploviča, ministra financií Petra Kažimíra, poslancov Výboru NR SR pre ľudské práva a Výboru NR SR pre vzdelávanie, prítomných poslancov počas predstavenia správy o činnosti za rok 2013 na schôdzi NR SR, vyzvala nového ministra školstva, aby neodkladne upravil výšku normatívov.

„Pán minister, upozorňujem vás na tento problém pri vašom nástupe do funkcie, pretože je závažný a je zahanbujúce, že zo strany ministerstva nebol ešte vyriešený,“ napísala verejná ochrankyňa práv v liste Petrovi Pellegrinimu. „Podľa doterajšieho opatrenia rezortu školstva je určený finančný limit na nákup potravín na dieťa v dospievaní na jeden deň napríklad v pásme od 2,45 po 3,01 eura, čo spôsobuje, že deti, za ktoré nesie plnú zodpovednosť štát, hladujú,“ upozornila ďalej Dubovcová ministra.

Štát nezohľadňuje zdražovanie potravín

Podľa nej je poburujúce, že štát, ktorý preberie zodpovednosť za deti, ktoré umiestni do štátneho zariadenia, nereaguje na fakt, že ceny potravín sa od roku 2011 zvýšili a necháva tieto deti v zariadeniach bez dostatku stravy. Tieto zistenia počas prieskumov potvrdili aj riaditelia a zamestnanci centier.

Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová zároveň rešpektuje zistenia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorý kontroloval stravovanie chovancov v reedukačných zariadeniach. Závery kontrol, ktoré sa zamerali na hygienu a energetickú hodnotu stravy nijako nespochybňujú zistenia verejnej ochrankyne práv, že deti v týchto zariadeniach hladujú. Ide o dve odlišné kontroly. Verejná ochrankyňa práv konštatovala, že deti nemajú dostatok stravy a neskúmala, či strava je energeticky nevyvážená.

Odporúčané články

Na Slovensku nie sú ľudské práva v kurze, tvrdí ombudsmanka Mimovládka: Zistenia ombudsmanky by vláda nemala ignorovať

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...